Sahildeki tıbbi atıklar tehlike saçıyor

ZONGULDAK’ın Kozlu ilçesinde, yaz aylarında vatandaşların denize girdiği 1 kilometrelik sahilde, kullanılmış şırınga, iğne, kan tüpleri, serum ve ilaç şişeleri gibi tıbbi atıklar tepki çekti.

Sahildeki tıbbi atıklar tehlike saçıyor

Kent merkezine yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta, yaz aylarında ailelerin denize girerek serinlediği, yürüyüş ve piknik alanlarıyla halkın yoğun olarak kullandığı Kozlu Sahili’ndeki kirlilik, halkın tepkisini çekti. Evsel atıkların yanında tıbbi atıkların da bulunduğu sahildeki kirlilik, insan sağlığını tehdit etmeye başladı. Şırınga, iğne, kan tüpleri, serum ve ilaç şişeleri ve diğer tıbbi atıklar, havadan da görüntülendi.

Sahilde yürüyüş yapan Atilla Persova da bölgede çok fazla tıbbi atık olduğunu söyleyerek, “Burası yürüyüş yaptığımız, gezdiğimiz, dinlendiğimiz bir yer, ama bu yıl, aşırı şekilde tıbbi atıklar var. Aklınıza gelmeyecek kadar tıbbi atık var. Zonguldak için çok çirkin ve sağlığı tehdit eden bir görüntü. İnsanlar burada denize giriyor. İğneler var. Birçok atık var. Geçen sene bu kadar yoktu. Nasıl geldi buraya bilmiyorum. Yetkililerin bir an önce önlem alması gerekiyor.” dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, sahildeki tıbbi atık kirliliğiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle TBMM'ye soru önergesi verdi. Milletvekili Yavuzyılmaz, tıbbi atıkların toplanması ve imhasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenip denetlenmediğini, tıbbi atık tehlikesi ile ilgili ihbar alınıp alınmadığını, alınmışsa ihbar ile ilgili bir saha veya laboratuvar çalışması yapılıp yapılmadığını ve konuyla ilgili bir soruşturma açılıp açılmadığını Bakan Kurum’a sordu.

DHA

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 16:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
ALİ ÇİMEN
ALİ ÇİMEN - 11 ay Önce

NASIL BİR İHANET İÇİNDESİNİZ BU KENTE AÇ GÖZÜNÜ ZONGULDAK UNUTMA BUNLARI GÖREVİNİ YAPMAYANLARI UNUTMA

Zonguldak yelken kulubu
Zonguldak yelken kulubu - 11 ay Önce

Biz yaz kis denize cikan sahili ve tum kiyi bandini suda ve karada surekli takip eden ve bilen insanlar olarak bu konuyla ve sahil bandindaki dolgu alanlari ve mendireklerin durumlari ile ilgili watshap hattinizda bir yil onceki firtina ve tahribati ile ikgili paylasimda bulunmustuk ve avm ile ogretmenevi altindaki dolgunun tamamen eridigini bu nedenle daha once ttk konveyor bolgesi dolgusunun gerisinde kalan cöp daginin artik denizle korumasiz bulusmasi nedeniyle bu cop dagi bitene kadar bati istikametinde kiyiya vurmaya devam edecektir ilerleyen zamanda rasim kayasi kasaptarla plaji ve mendirek arkasina biriken dolguda denize akacak ayrica derenin bati kiyisindaki dolgu alanida buyuk oranda erime gozlenmekte olup bu dolgu alani uzerindeki tesislerin tamami buyuk tehdit altindadir
Saygilarimla
Ümit yonet

SIRADAKİ HABER