Poşetten sonra bir uygulama daha! 30 Haziran'da başlıyor...

Çevre Bakanlığı, poşetin ardından geri kazanım payı alınacak ambalajları netleştiriyor. Ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips-çerez ambalajları ve içecek kutularına da katılım payı geliyor.

Poşetten sonra bir uygulama daha! 30 Haziran'da başlıyor...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasının ardından, geri kazanım payı alınacak ürünlere yönelik çalışmasını da hızlandırdı. Bakanlık bu kapsamda hazırlanan 'Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı'nı görüşe açtı. Taslağa göre ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı geliyor. Gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak.

30 HAZİRAN'DA DEVREDE

Uygulamanın 30 Haziran'da devreye girmesi bekleniyor. Ürünler, sınıflandırılarak adet veya ağırlık olarak tanımlanıp, kayıt altına alınacak, bakanlığa bildirilecek. Ücretlendirme Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak.

ÖDEMEYENE CEZA KESİLECEK

Katılım payıyla ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18.037 lira, ödemediği tespit edilenlere, miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası verilecek. Ayrıca poşeti ücretsiz verene metrekare başına 12.37 TL ceza öngörülüyor.

HANGİ ÜRÜNLERİ KAPSIYOR?

Ürün, başka bir eşyanın ayrılmaz parçası değilse ambalaj kabul edilecek. Şeker kutuları, dergi poşetleri, çelik gaz tüpleri, konserve kutuları, ekmeğin sarıldığı kağıt, yoğurt kapları ve cips kutuları ambalaj sayılacak. Su ve süt ile bunların işlenmesi sonucu hazırlanan gazlı veya gazsız içecekler, meyveli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, aromalı doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik, aromalı su, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve distile/damıtma yoluyla elde edilenler dahil alkollü içkilerin ambalajları içecek ambalajı olarak tanımlanacak.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 11:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Atıf Türk
Atıf Türk - 1 yıl Önce

Yetmez! Devletin bekası için, içtiğimiz sudan da katılım payı alınmalı. Bununla da kalmamalı; vatandaşın giydiği don için de ÖTV getirilmeli. Zira bu devirde don giyebilmek özel tüketime girer.

Selma
Selma - 1 yıl Önce

İyice suyu çıkıyor. Yoğurda para ödedikten sonra bir de kabına öde. Bu ne saçmalık ki

Nurşen özdemir
Nurşen özdemir - 1 yıl Önce

Yazık yazık devletin hiç parası kalmamış zaten herşeyi pahalıya alıyoruz birde bunlar eklenince ne yapacaz ya daha da bu baştakileri destekleyenler görün memleketin halini yazıklar olsunnnn

Ereğli
Ereğli - 1 yıl Önce

Yeter artık
Milletin kanını emdiniz
Iç savaş mı çıkacak ne çıkacaksa çıksın
Yeter be yeter

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Uyanın millet uyanın artık Gözünüzü açın görmüyor musunuz

Gazipasa67
Gazipasa67 - 1 yıl Önce

Aldığımız nefesten,de alın vergi ...

SIRADAKİ HABER