Oy pusulası belli oldu... Yerel seçimlerde nerede oy kullanacağım?

Oy pusulası belli oldu... Yerel seçimlerde nerede oy kullanacağım?

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere kısa bir süre kaldı. Bir çok vatandaş, hangi sandıkta oy kullanacağını merak ediyor. Vatandaşlar, yerel seçimlerde hangi sandıkta ve nerede oy kullanılacağına ilişkin bilgilere YSK'nın internet sitesinden ulaşılabiliyor. İşte, konuya ilişkin bilgiler...

TEK ZARF

Seçmenler 4 ayrı oy pusulasında adayını belirledikten sonra oy pusulalarını tek bir zarfta sandığa atacak. İlk kez bir yerel seçimde sandığa tek zarf atılacak. Belediye başkanlığı, meclis üyeliği, muhtarlık pusulaları aynı zarfa konulacak. Seçmenlerin tek zarf kullanmasında, pusulaların yanlış zarfa konulması nedeniyle oyların geçersiz sayılmasının önüne geçmek amaçlandı.

NEREDE OY KULLANACAĞIM?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), internet sitesinden 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde nerede ve hangi sandıkta oy kullanılabileceğine ilişkin sorgulamanın yapıldığı uygulamayı aktif hale getirdi.

Seçmenler, "www.ysk.gov.tr" internet sitesinden "Nerede oy kullanacağım" linkini tıkladıktan sonra T.C. Kimlik Numarası ile istenen bilgileri girerek, hangi okulda ve sandıkta oy kullanabileceklerini öğrenebiliyor. Ayrıca, bu bilgilere "e-Devlet" ile YSK'nin "Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması"ndan da ulaşılabiliyor.

NEREDE OY KULLANACAĞIM? ( tıklayınız...)

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER