"Öğretmen onurunu ayaklar altına alacak uygulama istemiyoruz"

Türk Eğitim - Sen Zonguldak Şubesi Başkanı Şahin Ören öğretmenlikte performans sisteminin kaldırılmasını olumlu bulduklarını belirtti.

"Öğretmen onurunu ayaklar altına alacak uygulama istemiyoruz"

Türk Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi Başkanı Şahin Ören öğretmenlikte performans sisteminin kaldırılmasını olumlu bulduklarını belirtti.

Şahin Ören ayrıca Alo 147 hattı uygulamasının kaldırılmasını da sevinçle karşıladıklarını belirterek şunları söyledi;

"Bildiğiniz üzere Türk Eğitim-Sen camiası olarak daha gündeme getirildiği ilk günden beri biz performans sistemini, insan onuruna aykırı insanı ölçmekten ziyade, eğitim çalışanları ölçmekten ziyade öğretmen odasında nifak sokacak öğretmenin motivasyonunu azaltacak bir yanlış uygulama olarak belirtmiştik.

Sayın Bakanımız sınıftan gelme, eğitimin tozunu yutan bir kişi olarak ilk eksik olarak gördüğü şeylerden bir tanesi de performans sistemi olmuştur. Ayrıca Alo 147 olmuştur bunun önemli altını çizmek istiyorum.
Öğretmenlerin sürekli birileri tarafından şikayet edilerek baskı altında tutulduğu , Alo 147 diye bir uygulama vardı.
Özellikle canımızı acıtan bu iki noktayı Sayın Milli Eğitim Bakanımız kaldırdı. Bunun için Türk Eğitim-Sen camiası olarak teşekkür ediyoruz. Sayın Milli Eğitim Bakanımız da ve bunu çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.

Bir daha da öğretmen onurunu ayaklar altına alan, çalışma barışını bozan, öğretmenin moralini bozarak onun verimini düşüren bu tür uygulamaların bir daha yapılmamasını istiyoruz.

Buradaki en önemli sorun idarecilere olan güvensizliğimizdir. Türk Eğitim-Sen olarak pozitif taraftan da herşeyin normal şartlarda olduğu bir performans sisteminin düşünülebilir. Ama bugün siz idarecilerinizin tamamını Şube Müdürlerinizin tamamını İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nüzün tamamına liyakata dayanmadan torpille atarsanız bu gelen insanlar da kendi yandaşlarını atarlar. Dolayısıyla yine bildiğiniz üzere biz müdür yardımcıları atamalarından , müdürlük ve öğretmen mülakatlarında bunu görüyoruz.


Sayın Bakanımızdan öncelikli talebimiz mutlak suretle müdür atamalarında liyakat ve kabiliyete dayalı sistemin getirilmesini öneriyoruz.

Ayrıca Milli Eğitim'in Vakıf ve Dernekler ‘e teslim edilmesinin bir an önce önüne geçilmesi gerekmektedir."

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER