Mecbur olmadıkça sokağa çıkmayın!

Zonguldak Diyabet Diyaliz ve Kronik Hastalar Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu, Diyabetlileri aşırı sıcaklarda mecbur olmadıkça sokağa çıkmamaları konusunda uyardı.

Mecbur olmadıkça sokağa çıkmayın!

Çetin Terzioğlu yaptığı açıklamada, normal insanları bile olumsuz etkileyen Afrika sıcaklarının diyabetlileri çok daha  fazla etkilediğini belirterek şu uyarılarda bulundu;

"Bilindiği gibi iklimiz Afrika sıcaklığa etkisi altındadır. Bucaklar normal insanları bile olumsuz şekilde etkilemekteyken diyabetlileri ise çok daha fazla olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle diyabet hastalarımız özellikle sıcaklarda mecbur olmadığı müddetçe dışarı çıkmamalıdır. Sadece dışarı çıkmamak yetmez aynı zamanda beslenmesine de çok dikkat etmesi gerektirmektedir. Yürüyüş yapılacaksa bile sabah ve akşam serinliğinde yapmaları gerekiyor. Zaten aşırı sıcaklarda Sabah 10.00 ve öğleden sonra 17.00  arasında sokağa çıkılmaması isteniyor. Diyabetli hastalarımız ise bu konuya daha çok duyarlılık göstermeleri gerekiyor. Dikkat etmediğimiz takdirde ki hatırlatmaya bile gerek yok, kaybolan organımız bir daha geri gelmemektedir. Bunun için çok dikkat ederek şekerinizi dengede tutmamız gerekiyor. Herhangi bir organ kaybına neden olduktan sonra bunun telafisi mümkün olmuyor. Bunun için çok dikkatli olmakta fayda var. Diyabetli hastalarımızın bu uyarımızı dikkate almasını temenni ediyoruz" dedi.

HABER: Aytaç Öztürk

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER