Mahkeme karar verdi: "Gerçek suçlularda yargılanacak"

Zonguldak eski belediye başkanı İsmail Eşref, 2012 yılında meydana gelen Soğuksu pazar yeri çatı faciasında aldığı 6 yıl 8 ay hapis cezası ile ilgili ilk kez konuştu.

Mahkeme karar verdi: "Gerçek suçlularda yargılanacak"

Dönemin belediye başkanı İsmail’in Eşref, Mahkeme heyetinin bilirkişi raporlarını dayandırarak çatıyı kesenler ve su sıkanların hakkında mahkemenin savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Eşref yaptığı açıklamada, “Dün beş yıldır süren 2012 Yılının 18 Ocak tarihinde Meydana gelen çatı çökme olayı ile ilgili iki can kaybı ve birden fazla yaralının olduğu soruşturması 2014 yılında dava açılarak devam etti. Yerel mahkeme dün görülerek son erdi. Dün verilen karar benim ve diğer arkadaşların hak etmediği 6 yıl 8 ay gibi görülen bir kararla ilgili bizim halen süreç devam ediyor. Biz suç işlemedik. Temizde ve Yargıtay’da haklarımız var. Bu iş burada bitmedi. 2000 yılında tamamlanan Pazaryerinin çatısı 2012 yılına kadar ayakta durdu. 2008 yılında benim görevde olmadığım dönemde o günün belediye başkanı ve yöneticileri pazar yerinin arkasına dükkan ve otopark yapma kararı aldılar. Çatının belirli bir kısmını kestiler. Yapılan kesilmenin bilir kişiler tarafından uygunsuz olduğu saplandı. Çatının statiği bozuldu. 2009 yılında göreve geldiğimden bir yıl önce çatı bozuldu. O dönemde yaptığım iki yıllık Belediye Başkanlığında, çatıdan sesler geldiği ile ilgili ifadelerde bulunuldu. Bana konuyla ilgili ciddi bir şekilde yazılı veya sözlü şikayet gelmedi. Ben milletvekilligi adaylığı için istifa ettikten bir yıl sonra çatı göçtü. Çatı çökmeden bir ay önce sürekli kar yağışı oldu. Çatının üzerindeki kar yüksekliği 70 santime ulaştı. O gün şiddetli tipi ve saatteki hızı 70 ila 80 km’ye varan fırtına vardı. O gün statiği bozulan çatının dengesi bozuldu. Çökme olayından bir gün önce Pazarcı esnafının belediyeye giderek başkan ve yardımcılarını kar ve tipi de çatının hasar görmesi ve yıkılma tehlikesi olduğunu ifade edilmesine rağmen dönemin belediye başkanı ve yöneticileri pazarda inceleme yaparak ve incelemede tedbir almamaları Yüzünden çatı çöküyor iki kişi ölüyor ardından yaralanmalar oluyor. Çatının çökmesine sebep olan 2008 yılında çatının bir kısmının kesilmesi ve çatının çöktüğü tarihte de üzerine su sıkılması asılan brandaların sökülmesi ve pazarı kapatılmaması faciaya neden olmuştur. Görevde olmadığım sürede bu kararları ben mi verecektim yoksa bugünkü başkan ve yöneticileri mi verecekti. Benim kusurlu bulmam pazar yerinde sesler geliyor denmesine rağmen tedbir almamamdır. Bilirkişi raporlarının tespiti için mahkeme Bilirkişi raporları ile sabit olan 2008 yılında çatının kesilmesi, çatıya buranda gelenlerin suçlu olduğu, Çatıya su sıkanlar ve pazarı kapatmayanlar hakkında bilirkişi raporları ile sabit olan bu suçlara mahkeme suç durusunda bulundu. Pazar o gün kapatılmış olmaydı ölüm ve yaralanma olmayacaktı. Bu davada açılmamış olacaktı. Mahkeme savcılığa suç duyurusunda bulunmaya karar verdi” diye konuştu.

HABER: Aytaç Öztürk

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER