Maden faciasının 9. yıl dönümü

Zonguldak'ta 17 Mayıs 2010 günü meydana gelen maden faciasında ölen 30 maden işçisi, olayın meydana geldiği TTK Karadon Müessesesi'nde dualarla anıldı.

Maden faciasının 9. yıl dönümü

17 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında yerin -540 metre altında meydana gelen grizu patlamasında, kurumda galeri sürme işini gerçekleştiren Yapı-Tek firmasında çalışan, 2'si mühendis toplam 30 işçi yaşamını yitirdi.

Yaşanan facianın ardından her yıl olduğu gibi bu yıldönümünde de ölen işçiler için anma töreni düzenlendi. Gece vardiyasından çıkan ve gündüz vardiyasında madene girecek olan işçilerin de katıldığı tören saat 07.30'da madenin önünde gerçekleştirildi.

Anma programına TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner, GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Çatalağzı Belediye Başkanı Ahmet Akgün de katıldı.Kur'an-ı Kerim'in okunmasının ardından yapılan dualarla sona eren programda maden işçilerine mevlit şekeri ikram edildi.

Anma töreninde konuşan GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, maden ocaklarında taşeronlaşmaya en başından karşı olduklarını ifade ederek, "Hatırlarsanız biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak 2004-2005 yıllarından bu yana taşeron sisteminin yer altında uygulanmayacağını defalarca hatırlattığımız, gerekli mercileri uyardığımız halde maalesef yeraltında taşeron sistemi uygulamasına geçilmişti. Bu uygulamanın ne kadar yanlış olduğu ödediğimiz acı bedeller sonucunda ispatlandı. Ancak arkadaşlarımızı kaybettikten sonra Kozlu'da 8 arkadaşımızı kaybettik. Bu sistemin yanlışlığından vazgeçildi. Zonguldak'ta vazgeçildi. Soma'da, Ermenek'te kaybettiğimiz canların ardından tüm Türkiye'de çıkartılan kanunlarla yeraltında taşeron sisteminin uygulanamayacağı bir kez daha ispatlanmış oldu. Ben buradan bir kez daha başta tam 9 yıl önce burada kaybettiğimiz 30 kardeşimizle birlikte madende hayatını kaybetmiş tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle minnetle şükranla anıyorum" dedi.

Gündüz vardiyasında işe gidecek olan madenciler anma töreninin ardından madenin yolunu tuttu.

İhlas Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 11:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
NİHAT SARAÇ
NİHAT SARAÇ - 4 ay Önce

CC ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM MEKANI CENNET OLSUN İNŞALLAH BAŞTA KACAK MADEN SAHİBİ VE GÖZ GÖRE GÖRE EVLADINI KACAK VE HİÇ HAYAT GÜVENCESİ OLMAYAN BU MADENE BU EVLATLARIMIZI GÖNDERMEYELİM SANIRIM OMADEN HERHANGİBİR ŞİRKETİN SAHASI YAZIKTIR GÜNAHTIR ŞİRKET VERGİ ÖDÜYOR AMA KACAKCILARA YOL GÖSTEREN ARACILAR 5 KURUŞ PARA İÇİN DEĞERMİ BU EVLATLAR HEPİMİZİN CARESİZ ANNE VE BABALAR RESMİ ŞİRKETLER VARKEN BÖYLE UYDURUK KAÇAKLARA EVLATLARIMIZI GÖN DERMEYELİM

SIRADAKİ HABER