Lojmanlar satışa çıkıyor... Aralarında TTK Lojmanları olacak mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mevzuata uyan lojmanların satışı için harekete geçti. Bakanlık Resmi Gazete’de satışa ilişkin bilgileri paylaştı. İhale ile yapılacak olan satışın arasında Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait lojmanlar hakkında herhangi bir bilgi geçmiyor. Bu yüzden herkesin merak ettiği bir soru var: Satışa çıkarılacak lojmanların arasında TTK Lojmanları da olacak mı?

Lojmanlar satışa çıkıyor... Aralarında TTK Lojmanları olacak mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Tebliği’nde değişiklik yaptı. Kurumların mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan görev, sıra ve hizmet tahsisli kamu konutlarından kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulanlar satışa çıkacak.

Kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulması mümkün bulunan kamu konutları kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulduktan sonra satışa konu edilebilecek.
Üzerinde kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmamış kamu konutu bulunan taşınmazlar ise üzerindeki yapılarla birlikte bir bütün olarak satılabilecek.

İHALE İLE SATILACAK

Kat mülkiyeti ya da kat irtifakı sağlandıktan sonra lojmanlar ihale ile satışa sunulacak. Öncelikli alım hakkı içinde oturan memura verilecek. Bununla birlikte yapılan ihalelerde istekli çıkmadığı, isteklilerin belgeleri veya teklifleri uygun görülmediği takdirde kamu konutu ivedilikle tekrar ihaleye çıkarılacak.
İhale bedelinin peşin olarak ödenmesi durumunda ihale bedeline yüzde on indirim uygulanacak. Taksitle ödenmesi halinde ise indirim uygulanmaksızın;
a) En az yüzde yirmisi peşin, kalanı beş yılda ve altmış taksitle,
b) En az yüzde yirmi beşi peşin, kalanı yedi yılda ve seksen dört taksitle,
c) En az yüzde otuzu peşin, kalanı on yılda ve yüz yirmi taksitle ödenebilecek.

ÖDEME TERCİHEN YAPILACAK

Öncelikli alım hakkı sahibi olanlar ödeme seçeneklerinden herhangi birini tercih edebilecek. Bu durumda borç bakiyesi ve aylık taksitler, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) aylık değişim oranında artırılarak hesaplanacak. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda aylık değişim oranları toplamının yıllık yüzde on ikiyi geçmesi halinde geçen kısım hesaba katılmayacak.

KAYNAK: CCN TURK

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2019, 16:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal Şimşek
Kemal Şimşek - 11 ay Önce

Lojmanların içinde en az 70-80 bin liralık masraf var. Bahçe içinde olan evler yıkılmayacak yıkılsa bile aynı ebatta metrekarede yapılacak. 50 yıllık 60 yıllık binalara bu kadar para verilmez.

67
67 - 11 ay Önce

fenerdeki lojmanlar dökülüyor dıştan mantoloma çatı vs yapıldığına bakmayın içleri kan ağlıyor ne kapıları tutuyor ne banyoları tuvaletleri düzgün en az 50 bin masraf var çoğu yere merkezi sistem yaptılar ısınmıyor kombiye geçmek en az 10 bin tl evi aldıktan sonra oda en az fiyatı...birilerine peşkeş çekilir buralar oturanlara yar olmaz zaten oturanlar almaz adam gider 200 230 bine sıfır evler var alır adam gibi hayat sürer

SIRADAKİ HABER