Kozlu maden şehitleri anıldı… “İş kazası kader değildir”

Kozlu maden şehitleri anıldı… “İş kazası kader değildir”

3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’nde meydana gelen grizu faciasında hayatlarını kaybeden 263 maden şehidi facianın 27. yıldönümünde törenle anıldı.

Zonguldak Demokrasi Platformu tarafından Maden şehitleri anıtında düzenlenen törene CHP Zonguldak Belediye Başkan adayı Şenol Şanal, CHP İl Başkanı Hakkı Güney, sivil toplum örgüt temsilcileri ve maden işçileri katıldı. Baştarla’ da Zonguldak Havzası Maden Şehitler Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan törende konuşan Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin her gün artan iş kazaları nedeniyle 3 Mart’ı ‘İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü’ olarak belirlediğini söyledi.

Türkiye’nin, iş kazalarında yeterli önlemlerin alınmadığı için Avrupa’da 1’inci sırada olduğunu ifade eden Kaymakçı şöyle konuştu:

“Ülkemizde her yıl yaklaşık bin 500 işçi hayatını kaybetmektedir. Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının yüzde 98’i, meslek hastalıklarının ise yüzde 100’ü önlenebilirken, gerekli önlemler alınmadığı için maalesef her yıl birçok insan hayatını kaybetmektedir. Bizler, her 3Mart’ta olduğu gibi buy gün de iş cinayetleri ile mücadele etmek için sesimizi yükseltiyoruz. Ölüm, yaralanma ve sakat kalma; esnek güvencesiz çalışma hiçbir emekçinin kaderi değildir. İnsan onuruna yakışır, güvenli ve güvenceli çalışma hakkımız için sesimizi yükseltiyoruz”dedi.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 09:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre Çavuş
Emre Çavuş - 1 yıl Önce

En cok isci alimi olan yerler ereyli alapli caycuma gokcebey taraflarindan isci alimi oldukca az oldu Örmeci köyünde cikan hir bir kisi yok onca basvuruya ragmen neyin adaleti bu normal is icin basvuru yapanlara top cektiriyorsunuz adamlar toplari karistirmadan top cekiyorlar bu hic iyi olmadi 18yasindaki cocuga ocak cikar iken ewli barkli adamlar issiz kaldi ne dir bu ya

Durdu Afşar
Durdu Afşar - 1 yıl Önce

Biz maden sehıtlerı cocuklarına ne zaman hak tanınacak isci alımları oldu yazılamadık yasımız doldu dediler 32 oldu diye bu nedir oy yazmanı gelince oy istemek kolay

Gökan kuru varmı
Gökan kuru varmı - 1 yıl Önce

Heyy

Emre Saltabaş
Emre Saltabaş - 1 yıl Önce

İş kazası kader değildir diye bi yorumda nasıl buluşabiliyorsunuz ?

Fatih kaçmaz
Fatih kaçmaz - 1 yıl Önce

Hani liste nerdee

Ahmet suiçmez
Ahmet suiçmez - 1 yıl Önce

00548 yedek listesine

SIRADAKİ HABER