"Kadını koru, insanı koru..."

Suriyeli kadınlar için ‘Vicdan Konvoyu’ çağrısı yapıldı...

"Kadını koru, insanı koru..."

Zonguldaklı Ensarları Kadın Komisyonu tarafından Madenci Anıtı'nda, Suriyeli kadınlar için ‘Vicdan Konvoyu' çağrısı yapıldı.

Madenci Anıtı'nda yapılan açıklamaya,, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, MHP Zonguldak İl Başkanı Hamdi Ayan, Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur Gök, Memur-Sen il temsilcisi Kamuran Aşkar, TÜGVA Merkez İlçe Başkanı Abdullah Püren ve Kadınlar katıldı.

Zonguldak TÜGVA Merkez ilçe başkanı Abdullah Püren kadınlar adına çağrıda bulunarak şunları söyledi;

"Mart 2011'den bu yana devam eden Suriye Savaşı sırasında, 1 milyona yakın insan hayatını kaybetmiş ve on binlerce insan hapishanelere girmiş çıkmış, bir kısmı ise halen hapishanelerdedir. Suriye insan hakları kuruluşlarının son verilerine göre tespit edildi bilen tutuklanan kadın sayısı, Mart 2011'den 2017 sonuna kadar 13 bin 581'dir. Mart 2011'den bu yana Suriye savaş sırasında Suriye rejim güçleri tarafından tutulan ve halen hapishanelerde olan kadın sayısı 6736 dır. Bu sayının 6319 yetişkin 410 yedi'si kız çocuğudur. Bunlar sadece resmi cezaevlerinde tutuklananlardır. Hapishane gibi kullanılan diğer türlü boş fabrika binalarda tutulanların sayısı bilinmemektedir. Bazı kadınlar hamileyken alınmış ve orada doğum yapmıştır. Bazı kadınlar çocuklarıyla alınmıştır. Bazı kadınlar ise tutulan yerlerde tecavüze uğramış ve tecavüz Sonucu olan çocuğu orada doğurmak zorunda bırakılmıştır. Suriye'deki savaş sırasında kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutulmalar, uluslararası hukuka göre savaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliğindedir. Bilinen tek gerçek şudur ki, Suriye rejimi kadınlara tecavüz ve saldırıyı bir savaş silah olarak kullanmaktadır. Bizler dünyanın 4 bir yanından Sur yapı senelerinde hukuka aykırı olarak tutulan bir işkence edilen kadınların seslerini duyurmak ve serbest bırakılmaları için dünyayı bir çağı olarak kadınlar için vicdan konvoyuna yola çıkıyoruz. Amacımız, kadınların, Suriye'de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis bir mültecilikle gelen planlarına dikkat çekmektir."

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER