İsmail Maden: “Çok sayıda şikayet aldık”

Zonguldak Ticaret il Müdürü İsmail Maden, üniversite öğrencilerine çağrıda bulunarak, kampüslerde kurulan stantlarda ki, satışlara ilişkin çok sayıda şikayet aldıklarını söyledi.

İsmail Maden: “Çok sayıda şikayet aldık”

Maden yaptığı açıklamada, standlara yönelik çok sayıda şikayet aldıklarını belirterek;

“Üniversite kampüslerinde kurulan stantlarda veya tüketicilerin evlerine gidilerek yapılan iş yeri dışındaki satışlara ilişkin çok sayıda şikayet almaktayız. İnternet üzerinden verilen yabancı dil kursu, farklı branşlarla ilgili kitap ve CD de içeren destekleyici uzaktan eğitim setleri başta olmak üzere, çeşitli mal ve hizmetlerin kullanımına yönelik aktivasyon kartı içerikli satışlarda, satış temsilcileri, "14 gün içinde vazgeçme hakkı olduğunu" vurgulayarak tüketicileri alıma ikna etmektedir.
Satış anında sistemin denenmesi gibi bahanelerle aktivasyon kartında yazan kullanım nedeniyle Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un "herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin" tanıdığı cayma hakkının kullanımının engellendiği ve tüketicilerin mağdur edildiği görülmektedir.
Cayma hakkını kullanmak isteyen tüketicilerin, bu taleplerini telefon aracılığıyla iletmeleri üzerine satıcı veya sağlayıcılar tarafından "bu başvurunun kaydedildiği ve işleme konulduğu" yönünde yanlış ve yanıltıcı bilgi verildiği yapılan şikayetlerde görülmektedir.  Tüketicilerin 14 günlük cayma hakkını yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile iletmeleri gerekmektedir. Telefonla iletişim kurulan firma yetkilileri tarafından tüketicilerin cayma bildirimini yapmalarının hileli bir şekilde engellendiği görülmektedir. Bu durum tüketicilerin hiç kullanmayacakları ve memnun olmadıkları bir mal veya hizmet için ödeme yapmak zorunda bırakılmalarına, ödeme yapılmaması durumunda ise haklarında haciz de dahil olmak üzere cebri icra yollarının işletilerek, sözleşme konusu bedelin yanında masraflar da dahil olmak üzere fazladan bedel ödemek suretiyle mağdur edilmelerine yol açmaktadır."
İş yeri dışında yapılan satışlarda cayma hakkının kullanımına ilişkin ispat tüketicilere aittir. "Cayma bildiriminin 14 gün içinde yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla ispatı da sağlanabilecek şekilde yapılması gerekmektedir. Ambalaj gibi koruyucu unsurları açıldığı takdirde tüketiciler açısından cayma hakkının kaybına yol açacak aktivasyon kartı gibi dijital içeriklere ilişkin sözleşmelerde, satış temsilcilerinin bunları açması ya da kazımasına izin verilmemesi daha sonradan hak kaybı yaşanmaması adına önem arz etmektedir. Cayma hakkı bulunan sözleşmelerde satıcı veya sağlayıcıların, tüketicileri cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirmemesi veya yönetmelikte belirtilen diğer yükümlülüklere aykırı hareket etmesi durumunda, tüketicilerin cayma hakkını kullanmak için 14 günlük süreyle bağlı olmadığı ve bu sürenin cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona ereceği unutulmamalıdır.
Tüketicilerin iş yeri dışında yapılan satışlarda satıcı veya sağlayıcıların ticaret il müdürlüklerinden alınmış bir yetki belgesi olup olmadığına, cayma hakkı bulunan sözleşmelerde 14 günlük cayma süresi içinde sözleşmeye konu mal veya hizmet karşılığında tüketicilerden herhangi bir isim altında ödeme yapılmasının veya borç altına sokan herhangi bir belge verilmesinin istenemeyeceğine dikkat etmesinde fayda bulunmaktadır. Tüketicilerin ayrıca sözleşmenin yazılı olarak yapılmadıkça geçerli olmayacağını ve satıcı veya sağlayıcıların, sözleşmeyi tüketicilerin imzalamasını ve 'sözleşme tarihi', 'sözleşmenin bir örneğini elden teslim aldım' ifadesini ve cayma hakkının kullanılabildiği sözleşmeler için de '14 gün içinde cayma hakkımın olduğu konusunda bilgilendirildim' ifadesini tüketicinin kendi el yazısı ile yazmasını sağlamak zorundadır."
Bu zorunlulukları yerine getirmeyen satıcı ve sağlayıcılar tüketicilerden hiçbir bedel isteyemezler. Bu şekilde mağdur olan öğrenci ve velilerimizi Valilik 4. katta hizmet veren Ticaret İl Müdürlüğümüze şikayette bulunabilirler” dedi.

HABER: Aytaç Öztürk

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER