İşkur Kariyer Günü’nde kampüste…

İşkur Kariyer Günü’nde kampüste…

İşkur il müdürlüğü nve Bülent Ecevit Üniversitesi Tahir Karaoğuz Koferans salonunda 8.İnsan Kaynakları ve kariyer günleri düzenlendi.

İnsan Kaynakları ve kariyer günlerine; Garnizon Komutanı Ayhan Kafalı, Vali Erdoğan Bektaş, Zonguldak Belediye başkanı Muharrem Akdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Kapıcı, daire müdürleri ve çok sayıda davetli topluluğu katıldı.


Zonguldak İŞKUR İl Müdürü  Gönül DEMİRSU, 13 Mart 2019 tarihinde  8 incisi düzenlenen  “İnsan Kaynakları ve Kariyer Günleri”   etkinliğini,  himayelerinde gerçekleştirilen  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın  Zehra Zümrüt SELÇUK'un  selamlarını ileterek başlattı.
DEMİRSU, katılımın yüksek olduğu etkinlikte yaptığı konuşmada;
  “Bilindiği gibi, kariyer günleri denilince akla gelen ilk olgu iş yaşamı olmakla birlikte, iş yaşamının ayrılmaz parçaları da şüphesiz ki iş arayanlarımız, işçilerimiz ve işverenlerimizdir. Bu parçalar ancak birbirini tamamladığı zaman anlam kazanmaktadır.
Türkiye İş Kurumu olarak,  yerel düzeyde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar ile çalışma hayatına yeni atılacak eğitimli/nitelikli gençleri buluşturarak bilgi paylaşımı ve iş bulmaya aracılık maksadıyla her yıl Kariyer günleri düzenliyoruz.
Bu anlamda işgücü piyasasına yeni girecek gençlerimizi çalışma hayatına hazırlamak, çalışabilecekleri işyerleri konusunda bilgi edinmelerini sağlamak ve onlara rehberlik etmek, öğrencilerimizi staj/işbaşı eğitim olanaklarından haberdar etmek ve Kurum hizmetlerinden mümkün olduğunca faydalanmalarına yardımcı olmak, mesleki vizyonlarını oluşturmaları ve kariyer planlamalarında yol göstermek,  kısmi zamanlı çalışma ve mezuniyet sonrası istihdam fırsatları konusunda bilgilendirmek, meslek seçme aşamasında olanlara mesleki rehberlik yapmak maksadıyla düzenlediğimiz kariyer günleri, aynı zamanda kurum ve kuruluşların nitelikli işgücüne erişimini de kolaylaştırmaktadır.
Bu çerçevede Türkiye İş Kurumu olarak pek çok yeni uygulamayı hayata geçirerek, mevcut hizmetleri niteliksel anlamda geliştirdik. Yine, geleneksel yaklaşımların yerine ihtiyaç odaklı nitelikli hizmet sunumu kültürünün  yaygınlaştırılması adına önemli adımlar atarak İŞKUR KAMPÜSTE programını hayata geçirdik.
 Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi işbirliğinde İŞKUR KAMPÜSTE programı ile  İstihdama  giden yolda genç işsizliğin önlenmesi, beyaz yakalıların istihdama katılımlarının sağlanması amacıyla   üniversitemizden yeni mezun olacak gençlerimize kurum hizmetlerimizi tanıtarak çalışma hayatına atılmadan destek vermeyi  amaçladık. 
 Ayrıca, İş Kulübü  Liderlerimizle  Üniversite öğrencilerimizi buluşturarak  özel çalışmalar yaptık. 
Yine, Kurum hizmetlerimizi öğrencilerimize daha etkin ve hızlı bir şekilde sunmak amacıyla  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi işbirliği ile faaliyete geçirilen hizmet noktamızda İş ve Meslek Danışmanlarımızca gerekli bilgilendirmeler yapılmakta ve iş kulüplerine yönlendirilmektedir.
Yüksekokul veya Fakültelerden mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin işbaşı eğitim programına alınarak mesleki deneyim ve tecrübe kazanmaları için 1ci 100 günlük eylem planı içerisine yer alan  İŞE İLK ADIM PROJESİ  ile bilişim ve imalat sektöründe 6 ay,  geleceğin meslekleri ile muhabirlik mesleklerinde 9 ay, diğer mesleklerde 3 ay olmak üzere işbaşı eğitim programı düzenleyerek, program sonrası zorunlu istihdam sürecinde işverene yüzde elli net ücret desteği, ve takip eden 12 ayda % 25 net ücret desteği verdik, vermeye devam ediyoruz.
Böylelikle,  önce işbaşı eğitim programı,   sonrasında en az 15 ay istihdamda kalmalarını  sağlayarak yeni mezun  üniversite öğrencilerine deneyim ve tecrübe kazandırıyoruz.
Ayrıca, program ve istihdam sürecinde de katılımcılara  günlük  77.7 TL cep harçlığı (asgari ücret) ödüyoruz.
Öte yandan, Yükseköğretim öğrencilerinin çalışma hayatı ile tanışmalarını sağlamak ve çalışma disiplini kazandırmak amacıyla Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda kamu kurum ve kuruluşlarında en fazla 3 ay  süre ile haftada 3 gün, günlük 8 saat şeklinde dersleri ve zorunlu stajı olmayan öğrenciler için toplum yararına program düzenleyeceğiz. 
Sevgili öğrenciler;  bizler sizler için çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.
Unutmayınız ki başarıya ulaşmak için;
Bizden önce toplumsal yaşantıyı çok boyutlarıyla kavramış, özümsemiş, bizden önce iş  yaşamının gerçeklerini ve iş yaşamı içerisinde başarıya giden sırlı yoldaki anahtarları elde etmiş ustaların sözlerini dinlemeye onlardan yararlanmaya tıpkı deniz fenerinin ışığında kılavuzunda yolunu bulmaya çalışan gemi gibi gayret göstermeniz ve bu yolda doğru ve emin adımlar atmanız gerekiyor. Bizler genç nesillere güveniyor ve inanıyoruz.
 Sayın  Valim; sözlerime son verirken ,  tüm faaliyetlerimizde olduğu gibi  Kariyer günlerimizdeki desteklerinizden dolayı zatıalinize, Sayın Belediye Başkanımız  Muharrem Akdemir’e, Sayın Rektörümüz Prof.Dr. Mustafa Çufalı’ya  ve katılımlarınızdan dolayı siz değerli misafirlerimize ve  kıymetli öğrencilerimize çok teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Kariyer günleri, Belediye Başkanı Muharrem AKDEMİR ve  Zonguldak Valisi Erdoğan BEKTAŞ’ın konuşmaları ile devam etti.

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İş ve Meslek Danışmanı Belkıs AKIN’ın  İşkur faaliyetleri ile ilgili sunumunun ardından programın birinci bölümü  Ödül Töreni  ile sonlandırıldı.

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu  İl  Müdürlüğünce düzenlenen Kariyer günlerinin öğleden sonraki oturumunda Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.Genel Müdürü Sayın Utku ERGÜDER ‘in “Kariyer Yolculuğu “ konulu Semineri Öğrenciler tarafından büyük bir ilgi ile izlendi.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER