İkinci el taşıt satışına düzenleme...

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, ikinci el taşıt satışına düzenlemenin geldiğini belirtti.

İkinci el taşıt satışına düzenleme...

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, ilgili yönetmelik gereğince 13 Mayıs 2018 tarihinden itibaren iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatının başvurusunda bulunmak isteyenlerin yetki belgesini bulundurma zorunda olacağını belirterek şunları söyledi;

"İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, işletmesi yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılabilecektir.

Yetki belgesi, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletmenin başvurusu ile il müdürlüğümüz tarafından uygun görülmesi halinde düzenlenecek, yenilenecek veya gerekli olması halinde iptal edilebilecektir.

Bu belge, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek. Belgenin geçerlilik süresi ise beş yıl olacaktır.

Yetki belgesi, mesleki yeterlilik belgesi ve yönetmelik kapsamında verilen Türk Standardları Enstitüsü (TSE) hizmet yeterlilik belgesi ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin Bakanlığımızca gerekli görülen belge ve bilgilerin takip ve kontrolü amacıyla Bakanlığımız tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulacaktır.

SATICILAR GARANTİ EDECEK

Satışa sunulan ikinci el motorlu kara taşıtının üzerinde, kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir tanıtım kartı bulundurulacaktır.

Yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce 8 yaş veya 160 bin kilometreye kadar olan araçlarda ekspertiz raporu alınmak zorunda olacaktır.

 İkinci el otomobil ve motosikletin motor ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacaktır.

EN AZ LİSE MEZUNU

13 Ağustos 2018 tarihinden sonra ikinci el araç satışı faaliyetinde bulunmak isteyen işletmecilerin en az lise mezunu olması gerekecektir.

ilgili yönetmelik gereğince 13/05/2018 tarihinden itibaren ikinci el araç satışı faaliyetinde bulunmak isteyenler yetki belgesini almak zorunda olacaklardır."

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2018, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER