Hayırlı olsun

KOSGEB AR-GE İnovasyon projesi kapsamında desteklenen Kuantum Siber Güvenlik Yazılım, İnternet, Bilişim Sistemleri ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. LTD. ŞTİ Zonguldak Teknopark bünyesinde açıldı.

Hayırlı olsun

KOSGEB AR-GE İnovasyon projesi kapsamında desteklenen Kuantum Siber Güvenlik Yazılım, İnternet, Bilişim Sistemleri ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. LTD. ŞTİ Zonguldak Teknopark bünyesinde açıldı. Açılışa Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Zonguldak Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Umut Güneş Sefercik katıldı.

Zonguldak Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Umut Güneş Sefercik yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bugün bizim için çok önemli günlerden biri teknoloji teknoloji hangimizin içinde Birsel 11 firmamızda hayatına başlıyor Teknopark çatısı altında bir güzel vizyon ortaya çıkmış durumda.Milli güvenlik ve milli güvenlik ve siber güvenlik anlamında çok güzel hizmetler yapacağız tamamen tamamen yazılım ve cihaz olarak yazılımı kendisi verecek bir firma açılış yapiyor Bugün burada. Birinci gibi Teknopark 30 Nisan 2018 tarihinde tescil aldı bu 1 yıllık süreçte hiç beklenmedikmükemmel bir kapasite ortak olarak çok iyi bir yol kat ettik. Teknoparkların kuruluş amacı tamamen ülke ihracatına hizmet etmektir 
ülkemizde teknoloji inovasyon Lotus inovatif ürünler üreterek dış ülkelere olan bağımlılığı en küçük taşıyarak çoktu gideli ulaştırabilmek. Zonguldak ilimizde bir yıl içinde öyledir kafeste ortaya öyle bir kapak da ortaya konuldu ki şu anda 9 adet arge üreten firmamız var bunların bunların 6'sı direkt olarak inovasyon yerli ve makine tesisatı vatan firmadır.Zonguldak'ta Zonguldak'ta çok daha büyük bir kapasite var dedi.

Vali Erdoğan Bektaş da yaptığı konuşmada şunları ifade etti;
“Zonguldak ın başına gelen en iyi şey bu Teknoparktır. Zonguldak'ta bu anlamda çok güzel şeyler ve oluşumlar var bunları kızla organize ediyoruz mantık altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz.Zonguldak'ın en iyi birikimi Türkiye'nin ilk sanayi şehri olmasıdır.Zonguldak'ta makine konusunda faaliyet gösteren 19 firma var. Bu firmalar çok büyük öneme sahip” dedi.
Zonguldak'ta çok daha farkına varamadığımız potansiyeli olduğunu belirten Vali Erdoğan Bektaş konuşmasında sözlerine şöyle devam etti; “Zonguldak'ta farkına vardım adamı çok büyük fotoğraf yerler var. Öyle bir şekilde tıkanmış ve çözülmemiş.ve sorunları çözüldü ne hızla yoluna devam edecek aktörler birikimler ve potansiyeller var.bunları sil içinde yaşadığımız için göremeyebilirsiniz ama biz dışarıdan gelenler olarak çok rahatlıkla görebiliyoruz. Bunları kız da organize edip bir yola girmek istiyoruz Bu çerçevede alttan ve derinden işler yapmaya çalışıyoruz.Biz şu anda mantık altyapısını kurgulama ya çalışıyoruz.bu konuda üniversite sivil toplum kuruluşları kamu ve özel sektör ile beraberiz.Çok ciddi katkılar ve altyapı kazanımları alıyoruz Zonguldakbir sanayi şehri olmak zorunda en büyük imkanı budur en büyük birikimi de budur söylemeyi devam et bunu söyleme devam edeceğiz Beni birisi aksine İnan duruncaya kadar. Ciddi geçmişe sahip bir üniversitemiz var. Arayış içerisinde olan kurumlarımız var.fırsat bulamamış küçük girişimcilerimiz var. Zonguldak'ın dar coğrafyası veda imkânlarıyla çalışmaya çalışmaya ve başarmaya çalışan insanlar var.ben bu açılış yapacağımız firmanın ülke ihracatına büyük bir katkısı olacağına inanıyorum” dedi. 

Yerli ve Milli Teknoloji üretimine katkı sağlamak için yola çıktıklarını vurgulayan Kuantum Siber Güvenlik Genel Müdürü Tuncay Karaman, “Yerli ve Milli Teknoloji üretimine katkı sağlama yoluna çıktığımız böylesine önemli bir günde, sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyetle, hepinizi şahsım adına saygıyla selamlıyorum. Bilgi ve bilimin, teknolojinin, Ar-Ge İnovasyon faaliyetlerinin, şehirlere ve ülkelere yön verdiği bir dönemdeyiz.”

DÜNYA PAZARINA GİRMEK İÇİN BİLGİYİ TEKNOLOJİ ÜRETİMİNE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ

Bilgiyi elinde bulunduran, bilimi kalkınma için seferber edebilen toplumlar, ekonomik anlamda da gücü elinde bulundurmaktadır. Bu sebeple, Ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına taşıyacak temel unsurlardan biri  “bilim ve teknolojidir”. Yoğun rekabetin yaşandığı bu dönemde, sürdürülebilir rekabeti korumamızın ve geliştirmemizin yolu, Bilgiyi Teknoloji Üretimine dönüştürmekten geçmektedir.
Bu noktada çağı yakından takip eden ve bünyesinde teknolojiyi barındıran, sanayi ile birlikte çalışan üniversitelere ve eğitimle teknolojinin birlikte büyüdüğünü kabullenmiş işletmelere önemli görevler düşmektedir. Sürdürülebilir, rekabetçi ve güçlü bir ekonomi için, yüksek teknolojili ve katma değerli üretim modelleri büyük önem taşımaktadır. Dünyada bunu başarabilen şehirler ve ülkeler küresel rekabette de üst sıraları domine etmektedirler.

BİLGİ EKONOMİSİNİ MERKEZE ALMALIYIZ

Bizler de, bilgi ve teknoloji yatırımlarımızı artırmak, sürdürülebilir rekabet gücüne ulaşmak zorundayız. Ülke olarak geldiğimiz bu aşamada, bilgi ekonomisini merkeze alarak teknolojiyi sadece kullanan değil, aynı zamanda üreten bir ülke konumuna gelinmesi, yeni kalkınma hamlesiyle birlikte sanayide yüksek teknolojiye sahip ürün üretmek zorunluluğu doğmuştur.
Teknolojiyi sadece kullanıcı olarak kaldığımız sürece hiçbir alanda özgürlüğümüzü garanti altına alamayız. İlimizde bilgi ve inovasyona dayalı üretim ve ihracata yönelmeli, ileri teknoloji ürünlerinin ihracatımız içerisindeki payını yükseltmeliyiz. Bu kapsamda işletmelerin hızlı bir şekilde değişen teknoloji ve tüketici ihtiyaçlarına ayak uydurmaları sürekli Ar-Ge çalışması ile mümkündür.

SİBER GÜVENLİK VE ADLİ BİLİŞİM EĞİTİMLERİ VERMEYİ HEDEFLİYORUZ

Ülkemizde ve ilimizde Ar-Ge ve inovasyon kültürünü daha geniş kitlelere yaymak amacıyla geliştirmeyi planladığımız siber güvenlik yazılımı ve siber güvenlik cihaz projemize ek olarak siber güvenlik ve adli bilişim alanında toplumun farkındalığını artırmak adına, siber güvenlik ve adli bilişim eğitim modülleri ile eğitim hazırlıklarımız devam etmektedir. Bu kapsamda İlimizde bulunan tüm resmi kurumlarla iş birliğine açık olduğumuzu belirtir, hem kamu, hem özel sektör alanında “siber güvenlik ve adli bilişim” alanında eğitimler vermeyi hedeflemekteyiz.
Önümüzdeki süreçte, Teknoparkımız ve Üniversitemiz Bünyesindeki, “Üniversite-Sanayi İşbirliği Araştırma ve Geliştirme Merkezimiz” (ÜSİGEM) işbirliği ile lise ve Üniversite öğrencilerine, akademisyenlerimize, kamu çalışanlarına ve sanayicilerimize eğitimler tertip edeceğiz. Bu sayede, Üniversite - sanayi arasındaki koordinasyon gelişecek, teknoloji tabanlı fikirler ürüne daha hızlı dönüşecek ve fikri mülkiyet hakları da korunacak, bu sayede toplum düzeyindeki farkındalık algısının yükseltilmesi sağlanacaktır.” ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından siber güvenlik firmasına açılışı gerçekleştirildi.
açılış sonrası Vali Erdoğan Bektaş firmayı gezerek firma yetkililerinden bilgi aldı.

HABER: Aytaç Öztürk

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER