Hastanede yangın!

Hastanedeki yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı. Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde yangın tatbikatında binada mahsur kalanlar kurtarıldı.

Hastanede yangın!

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Zonguldak Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve 112 Acil ekiplerinin katıldığı yangın tatbikatı yapıldı. Tatbikatta, hastane personeline, yangın ve yangına müdahale konularında bilgi verildi. Senaryo gereği hastanede çıkan yangına AFAD, itfaiye ve 112 sağlık ekipleri müdahale etti. Yangın sebebiyle binayı terk edemeyenler öncelikle itfaiye merdiveni ile kurtarıldı. İtfaiye merdiveninin ulaşamadığı katlarda mahsur kalanlar ve yaralı bir kazazede ise AFAD ekipleri tarafından binada yangının ulaşmadığı cepheden kurtarma liberatörü ve sedye yardımı ile kurtarıldı. Bina önünde hazır bekleyen UMKE ekiplerinin ilk müdahalesini yaptığı kazazedeler ambulansa alınarak diğer hastanelere sevk edildi. Yapılan kontrollerde binada kimsenin kalmadığının anlaşılması ile tatbikat sonlandırıldı. Gerçeğini aratmayan tatbikatta hastane personeli de olası bir yangına karşı bilgilendirildi.

Hasan Tosun, "Aynı ayna iki tatbikat gerçekleştirdik. Bunlardan birincisinin, hastaneye başvuran 100'ün üzerinde griple gelen vakaların uygulamasını yaptık,  diğeri de yangın tatbikatı gerçekleştirdik. Tedbir bizden takdir Allah'tan. Bu gibi tatbikatlar çok ciddi bir öneme sahip. Günümüzde iş güvenliği artık Sağlık Bakanlığı'nın olmazsa olmazı. Sağlık Bakanlığı bu konu üzerinde çok ciddi şekilde duruyor, çünkü hastaların canı bize emanet. Biz hem sağlık hizmetini vermek zorundayız hem de iş güvenliği açısından da elimizdeki tüm olanakları seferber etmek zorundayız. Bunların zaten saha tatbikatı dışında teorik çalışmalar, biz her ay rutin çalışmalarımızı yapıyoruz. Ama senede bir kere de bu uygulamayı yapıp bunun Salık Bakanlığına bizim iletmemiz gerekiyor. Tatbikatlarla bu işi sıcak tutmamız lazım. İleride böyle bir şey geldiği anda hazırlıklı olmamız lazım. Kentin en yoğun hastanesiyiz. Bize acile günde bin hasta geliyor. Bu kadar olmasa da bunun benzeri olayları yaşadık. Allah böyle bir şey göstermesin. Biz elimizden gelen tedbiri yapmak zorundayız. Bizim görevimiz bu."

HABER: Aytaç Öztürk

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER