Halk otobüsleri kontak kapatıyor... Firma zarar etti, belediye yardım yapmak yerine fiyatlara zam yaptı

Zonguldak Belediyesi Özel Halk Otobüsleri, yarın seferleri durduruyor. Pandemi nedeniyle büyük zarar eden firma Belediyeden yardım talep etmiş, belediye ise firmaya yardım etmek yerine ulaşım fiyatlarına zam yaparak, ortaya çıkan zararı vatandaşa ödetmeye çalıştı.

Halk otobüsleri kontak kapatıyor... Firma zarar etti, belediye yardım yapmak yerine fiyatlara zam yaptı

Zonguldak Belediyesi Özel Halk Otobüsleri işletmecisi olan Atıl İnsan Kaynakları Firması yaptığı açıklamada, gelirin giderleri karşılamadığını, çok ciddi zarar ettiklerini belirterek belediyeye yazı yazmış, “10 gün sonra sözleşme feshedilecek” demişti.
Firmanın Zonguldak Belediyesi’ne verdiği süre yarın doluyor. Firma, Zonguldak Belediyesi’nden hiç olmazsa yakıt giderlerinin bir kısmının karşılanmasını istemişti.
Atıl İnsan Kaynakları Firması yaptığı açıklamada
Zararımızın giderilmesi ve ekonomik olarak desteklenmesi amacı ile Zonguldak Belediye Başkanlığına yapmış olduğumuz başvuru da mazot yardımı yapılması kararı dışında kabul görmemiştir.
Şirketimizin bu şartlar içerisinde genel giderleri ve şoför maaşlarını ödemesi dahi imkansız bir hal almıştır. Bu nedenlerle 2020 yılı sonuna kadar olan sözleşmeyi tek taraflı olarak sonlandırmak zorunda kalmış bulunuyoruz. İş bu dilekçenin İdarenize teslimini müteakiben 10 gün sonra sözleşmeyi feshedeceğimizi ve artık Özel Halk Otobüsü hizmetini vermeyeceğimizi tarafınıza ihtaren bildiririz” denildi.
Pandemi sürecinde uygulanan sokağa çıkma yasakları, beşte bir kapasitede çalışma zorunluluğu nedeniyle şirket büyük zarar etti.
Atıl İnsan Kaynakları Şirketi, 1-31 Haziran tarihleri arasında 71 bin lira ciro yaptıklarını, buna rağmen 494 bin lira giderlerini olduğunu açıkladı.
Şirket, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Zonguldak Belediyesi’ne 3 milyon 400 bin lira pandemi desteğini, kendilerine ise bu destekten sadece 18 bin litre (90 bin TL) yakıt verildiğini açıkladı.
Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Kozlu Belediyesi, Özel Halk Otobüsü İşletmesine 2.5 milyon liralık kaynak aktardı.

ELMAS TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER