Erken rezervasyon yapanlar dikkat!

Erken rezervasyon yapanlar dikkat!

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, tatillerini geçirmek için erken rezervasyon avantajlarından faydalanmak isteyen tüketicilerin mapduriyet yaşamamaları için paket tur sözleşmesinin 30 gün öncesine kadar fes etme hakkı bulunduğunu söyledi.

Maden yaptığı açıklamada, tüketicilerin 30 gün öncesine kadar yazılı veya kalıcı veri saklayıcıyla bildirmeleri kaydı ile fes etme hakkı bulunduğuna dikkat çekerek şunları dedi;

“paket tur ve otel konaklamalarında erken rezervasyon avantajlarından faydalanmak isteyen tüketicilerin mağduriyet yaşamamaları için tüketicilerimzin paket tur sözleşmelerini 30 gün öncesine kadar feshetme hakkı bulunduğunu belirtmek istiyorum.
Seyahat acenteleri tarafından yaz mevsiminde gerçekleştirilecek paket tur ve otel konaklamalarına yönelik erken rezervasyonları amaçlayan birtakım reklam ve tanıtım faaliyetleri yapılmaktadır. Yapılan kampanyalarla son dönemlerde tüketicilerimiz paket tur ve otel konaklama sözleşmelerinde erken rezervasyonlu tatil seçeneklerini tercih etmekteler, erken rezervasyon avantajlarından faydalanmak isteyen tüketicilerin mağduriyet yaşamalarını istemiyoruz.
 Be çerçevede Tüketicilerimiz tarafından satın alma kararı öncesinde tercih edilen seyahat acentesi veya turizm tesisinin ilgili kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde kayıtlı olup olmadığı sorgulanmalıdır. Bu kapsamda tüketiciler, seyahat acentelerinin ve turizm tesislerinin belgeli olup olmadığını, turizm tesislerin kaç yıldız sahibi olduğunu 'www.kulturturizm.gov.tr' ve 'www.tursab.org.tr' adreslerinden sorgulayabilmektedir.
Özellikle mesafeli yolla imzalanan sözleşmelerde, seyahat acentesinin veya turizm tesisinin internet sitelerinde adres, unvan ve iletişim bilgilerine yer verildiğinin ve ayrıca internet sitelerinin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemine (ETBİS) kayıtlı olduğunun kontrol edilmesi, sosyal medya üzerinden yapılan satış yerine seyahat acentelerinin kendi internet sitesinin tercih edilmesi ve ödeme gibi hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir. Gerek yüz yüze satışlarda gerekse de mesafeli satışlarda satın alınan paket tur veya konaklama sözleşmesine ilişkin broşür veya bilgilendirme formunun tüketiciye verilmesi gerekmektedir."

PAKET TUR SÖZLEŞMESİNİ FESİH HAKKI BULUNUYOR 

Paket turlarda yapılan erken rezervasyonların, başlangıç tarihine uzun zaman kala yapılması sonucu hayatın normal akışı içerisinde yaşanan birtakım sorunlar nedeniyle tüketicilerin önceden planladıkları turlara katılamadıkları, bu suretle bazı cezai şartlara maruz kaldıkları görülmektedir.
Tüketicilerimiz, paket turun başlamasından en az 30 gün öncesine kadar yazılı veya kalıcı veri saklayıcısıyla bildirmek kaydıyla paket tur sözleşmesini feshedebilir ve ödenmesi zorunlu vergi gibi yasal yükümlülükler dışındaki paket tur bedelini herhangi bir kesinti yapılmaksızın iade alabilir, Ancak fesih bildiriminin paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala yapılması halinde, paket tur sözleşmesinde belirtilmiş olması koşuluyla, belirli bir tutar veya oranda kesinti yapılabilmektedir.

ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI İLE İHTİYARİ SİGORTA

Zorunlu sigortayla ilgili hükümleri saklı olmak üzere, paket tur düzenleyicisi sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesi nedeniyle tüketicinin uğradığı her türlü zarardan sorumludur.
Çeşitli seyahat acenteleri tarafından tüketicilere sunulan paket tur veya otel konaklama rezervasyonun başlamasına belirli bir süre kala cezai şart ödemeksizin iptale imkan tanıyan ihtiyari sigorta uygulaması da tüketicilerimizin faydasınadır.
Tüketicilerimiz, firmaların uygulamaları nedeniyle mağdur olmaları durumunda, kayıplarının tazmin edilmesi amacıyla değeri 8 bin 480 liranın (2019 yılı için) altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, değeri 8 bin 480 lira ve üzeri olan uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine başvurabilmektedirler” dedi.

HABER: Aytaç Öztürk

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2019, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER