'Engeller kaldırılmalıdır... "

CHP Zonguldak Milletvekili Turpcu, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

'Engeller kaldırılmalıdır... "

CHP Zonguldak Milletvekili Turpcu, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Turpcu, açıklamasında şu satırlara yer verdi.

"Engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı bir kararla, 3 Aralık `Uluslararası Engelliler Günü` olarak ilan edilmiştir.

Engelli yurttaşlarımız sosyal hayatta ve iş hayatında aktif olarak yer alamamaktadır. Bunun nedeni, engelli yurttaşlarımızın sahip oldukları fiziksel ve ruhsal engellerden ziyade, kendilerine olan yaklaşımdır. Unutmayalım ki hepimiz potansiyel birer engelliyiz. Bu nedenle engellilerin, engelsiz bir yaşam sürmesi için hepimize özel görevler düşmektedir.

Bakınız, engelliler iş yaşamında yeteri kadar yoklar. Gerek kamu gerek özel sektörde hak ettikleri kadroları paylaşamıyorlar. Rahatça sokağa çıkamıyorlar. Yaşama dahil olamıyorlar. Asıl engel bunlardır. İşte bu nedenlerle hep birlikte 3 Aralık'ta bir kez daha esaslı düşünmemiz gerekmektedir.  Engellilerin sosyal yaşama karışması, engellerin kaldırılarak daha iyi bir noktaya gelmesi amacıyla hepimizin üzerine düşeni yapması için 3 Aralık bir uyarı görevi de görmektedir.

"ENGELLER KALDIRILMALIDIR ANCAK BU DURUMDA SAĞLIKLI BİR TOPLUMDAN SÖZ EDEBİLİRİZ"

Kişisel olarak uygulanan saygı ve hoşgörü dışında devlet kurumlarının tasarımlarını, politikalarını ve her türlü projesini gerçekleştirirken engelli vatandaşlarımızın göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Engelli vatandaşlarımız için sosyal projeler sosyal ortamlar ve iş imkanları gibi politikalar yanında günlük hayatta herkesin yararlandığı şehircilik ve kamu hizmetlerinden de etkin biçimde yararlanmaları için çalışmalar yapılmalıdır. Yani engeller kaldırılmalıdır. Ancak bu durumda sağlıklı bir toplumdan söz edebiliriz.

"ENGELLİ YURTTAŞLARIMIZIN İSTİHDAMI ZORUNLU OLDUĞU HALDE ÇALIŞTIRMAYAN İŞYERLERİNE KESİLEN CEZA"

Engelli istihdamı zorunludur ve 4857 sayılı İş Kanunu'nun 30. maddesinde `İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli ve yüzde iki eski hükümlü işçiyi ... meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.` hükmü bulunmaktadır.

Buna dayanarak Zonguldak için, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nı tarafından yanıtlandırılması talebiyle verdiğim soru önergesine gelen cevap, engelli istihdamı konusunda yeterince yol alamadığımızın bir resmidir.

Sayın Bakan`dan gelen cevap şudur: "01.01.2005- 25.03.2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen teftişlerde (özel veya kamu ayrımı olmaksızın) 50 ve üzeri işçi istihdam eden 9.901 işyerinde 4857 sayılı İş Kanunun 30'uncu maddesinde belirtilen engelli istihdam etme yükümlülüğüne uymayan 252 işyeri hakkında aynı Kanunun 101'inci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanması istenilmiştir.

2011-2016 Şubat ayı sonu itibarıyla Zonguldak İlimizde engelli çalıştırmayan özel sektör işverenlerine kesilen idari para cezaları toplamı 5.759.722 TL'dir"

"3 ARALIK, ÜLKEMİZDEKİ ENGELLİ YURTTAŞLARIMIZIN VE AİLELERİNİN YAŞADIĞI SIKINTILARA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR"

Engelli yurttaşlarımızın talebi çok açıktır, daha fazla sosyal yaşama ve iş yaşamına katılmak istiyorlar. Engellilerin, engelsiz bir yaşam sürmesi için hepimize özel görevler düşmektedir. Bu günün ülkemizdeki engelli yurttaşlarımızın ve ailelerinin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek için çok önemli olduğunu belirtiyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum." 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER