Emeklilere çağrı..."2 bin sonrası emekliler için İntibak Yasası..."

Emeklilere çağrı..."2 bin sonrası emekliler için İntibak Yasası..."

Türkiye Emekliler Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, İntibak yasasından yararlanamayan 2000 sonrası emekliler için acilen intibak yasasının gündeme alınması gerektiğini söyledi.

Memiş yaptığı açıklamada; “Buradan hükümeti çağrımız emekli aylıkları yıllık bazda artırsın eşel mobil sisteminde en az aylık artışlarında getiri görülür.  1 Ocak 2000 itibariyle yürürlüğe giren ve 4447 sayılı kanunla birlikte emekli aylıklarının üç yıl boyunca TÜFE artışına göre zamlar yapılması emeklilikleri mağdur ettiğinden değiştirilmiş ve altı aylık artış sistemi getirilmiştir. Emekli aylıklarının enflasyona karşı koruyan yıllık bazda olanıdır. Bunun için 5510 sayılı kanun 55. maddesi Değiştirmeli ve yıllık artışlar benimsenmelidir. Bir diğer sorunumuz ise emekli aylıklarının da eşitliğin olmamasıdır. Köy Metin’izdan bu mağduriyeti görmüş ve ilk adım olarak en az aylık ödemesi 1000 TL olarak belirlenmiştir. Gerçek çözüm ise pirim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara eşit aylık ödenmesini Öngören intibakın yapılmıştır. Sosyal güvenliğin normu eşitlik üzerine kurulmuştur. Bu bakımdan 2000 sonrasında emekli olanların intibak beklentilerine çözüm getirilmelidir” dedi.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 18:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüdaverdi Güneş
Hüdaverdi Güneş - 1 yıl Önce

Yargitay tarafından haklı bulunan Anayasa mahkemesi tarafından meclise gönderilen 2000 sonrası emeklierin intibak yasasından faydalanması durumu acilen çıkartılmalıdır

ibrahim çağ
ibrahim çağ - 1 yıl Önce

sayın hükümeti yöneten büyüklerim bu intibakı imzalayında cebimize katkısı olsun

SIRADAKİ HABER