Emeğini harcayan, alınterini döken üreticimiz bunun altında kalmaz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Giresun kalite fındık fiyatını 22,5 TL, Levant kalite fındık fiyatını 22 TL olarak açıkladı. Yapılan açıklamanın ardından Kdz. Ereğli Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Dr.Eylem Ertuğ ERTUĞRUL fındık fiyatları hakkında açıklamada bulundu.

Emeğini harcayan, alınterini döken üreticimiz bunun  altında kalmaz!

Ertuğrul’un açıklaması şöyle;

“Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde fındık fiyatlarının hasattan önce açıklanmasını ve bu yıl rekolte düşüklüğü nedeni ile en az 25 TL olması yönünde açıklamalarda bulunmuştuk. Bunlardan fiyatın hasattan önce açıklanması talebi yerine gelmiştir.

Ancak açıklanan fiyatlar rekoltenin nerdeyse yarı yarıya düştüğü bir sezonda beklentinin çok altında gerçekleşmiş, hayal kırıklığı yaratmıştır.

Bu fiyatlar taban fiyat değil tavan fiyattır. Bu fiyatlar üreticimizin yüzünü güldürmemiş aksine endişeye sevketmiştir.

Çünkü borç içindeki üretici özellikle Bankalara olan borcunu ödeyebilmek için ürününü peşin satmak isteyecek ve tüccarlara yönelecektir. Bu şekilde fiyatlar açıklananın altına düşecek üreticinin kazancı düşük kalacaktır.

Üreticinin daha fazla mağdur olmaması, tüccarın insafına kalmaması için TMO peşin fiyatına fındık almalı ve hatta üreticinin ayağına giderek ürün almalıdır. Çünkü TMO ya fındık getiren üretici randıman, nem gibi nedenlerden ürünü geri çevrildiğinde küsmekte tekrar TMO ya kadar gitmeye çekinmektedir.

Alaplı İlçesinde bulunan TMO Özellikle Ormanlı Beldesi ve Bayat köyü gibi merkezlerde alım ofisleri oluşturmalıdır.

Yine TMO 22 TL sına aldığı fındığı ileriki dönemde daha yüksek fiyata sattığında farkın bir kısmını üreticiye prim olarak yansıtmalıdır. Aksi takdirde milli bir serveti büyük firmalara peşkeş çekmeye uluslararası kartelin çıkarlarına hizmet etmeye devam edersiniz. Fındık için emeğini harcayan, alınterini döken ve geleceğini fındığa bağlayan üreticimiz bunun altında kalmaz.

Bu gelişmeler ışığında yine de bereketli ve sağlıklı bir hasat, kazançlı bir fındık sezonu diliyorum.

ELMAS TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER