Çocuk istismarına dur de!

Ereğli'de, ülke genelindeki çocuk istismarları ve öldürülmeleri nedeniyle eylem gerçekleştirildi.

Çocuk istismarına dur de!

Ereğli'de, ülke genelindeki çocuk istismarları ve öldürülmeleri nedeniyle eylem gerçekleştirildi. İlçedeki kadın Platformu Sözcüsü Aynur Öner, 1 Ekim Dünya Çocuk Günü nedeniyle düzenlenen eylem kapsamında Devrim Bulvarı'ndaki Çilekli Kadın Heykeli önünde yaptığı açıklamada, çocukların korunma yollarının belli olduğunu, korumak için bir adım dahi atmayanların da bu ölümlerden sorumlu bulunduklarını söyledi.

Çocuk istismarının büyük bir toplumsal sorun olarak durduğuna dikkat çeken Öner şöyle dedi:

"Çocukluk dönemi cinsel istismarlarının büyük bir kısmını çocuğun aile içindeki cinsel istismarı, yani ensest taciz oluşturmaktadır. Dünyanın başka ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de ensest olaylarının çoğunluğu gizli kalmaktadır. İstismarın birinci sırada aile içinde gerçekleştiği, bunu okulların, kolluk kuvvetlerinin, sokakların, çocuk bakım evlerinin, tutuklu ve hükümlü olan çocukların tutuldukları kurumların ve çalıştıkları iş yerlerinin izlediği saptanmıştır.

Çocuğun cinsel istismarında Türkiye dünya listesinde 3'ncü sıradadır. TÜİK verilerine göre son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirilmiştir. Son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne oldu ve bu çocukların büyük kısmı dini nikah ile evlendirildi. 15 Yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. Çocuğa yönelik her türlü cinsel şiddeti önleme yükümlülüğü Türkiye'nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre devlete aittir. Ancak Devlet, bu önleme yükümlülüğünü yalnızca toplamda neredeyse infial yaratacak olaylarda tepkisel ve sadece cezalandırıcı bir yaklaşımla ele almakta ve etkili politikalar oluşturmamaktadır. Çocuk hakları konusunda uzman olan çocukların çocuğa yönelik cinsel şiddetin önlenmesi konusunda görüşleri politikalara yansıtılmalıdır. Önleyici politikalar hayata geçirilene, çocuk istismarına tacize ve tecavüze yol açan bütün koşullar ortadan kaldırılıncaya, ataerkliliğe, erkek egemen sistemine karşı Ereğli Kadın Platformu olarak mücadelemizi yılmadan sürdüreceğiz."

Atatürkçü Düşünce Derneği Ereğli Şube Başkanı Yusuf Arslan'ın da destek verdiği eylemde, bir süre çocuk istismarı aleyhine sloganlar atan platform üyeleri olaysız dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER