Çaycı'dan al haberi...

Zonguldak merkezde 15 yıldır çay ocağı işletmeciliği yapan 43 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası Hüsnü Kethüda, artan çay ocaklarına karşın kentten göçün hızlandığını söyledi...

Çaycı'dan al haberi...

Zonguldak Merkezde 15 yıldır çay ocağı işletmeciliği yapan 43 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası Hüsnü Kethüda, mesleğinin zor yanlarını anlattı.

"GİDERLERİMİZİ KARŞILAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ"

Kethüda, "15 yıldır hizmet sektöründeyim. Vatandaşa hizmet ediyorum. Hizmet sektörü dışardan kolay görünsede zor yanları var. Çay ocağı işletmeden önce sokaklarda seyyar satıcılık yaptım. Bir arkadaşımın vasıtası ile çay ocağı işine başladım. Sabah saat 7'de dükkanı açıp, kapatmamız gece yarısını buluyor. Giderlerimizi karşılamak adına zor şartlarda çalışıyoruz. Çay fiyatları yüksek olmasından dolayı bizi kurtarmıyor. Meslek dışardan kolay göründüğü için ya da kolay olduğu için herkes bu mesleğe yöneldi. Kahvehanelerde sigara içilmesi yasaklandığı için herkes çay ocaklarını tercih ediyor. Çaycılık dışarıdan kolay görünsede çok zor yanları var. Müşteriyi memnun etmek çok zor. Sabır isteyen bir meslek. Çok uzun zamanda çok küçük paralar kazanıyoruz. Kazandığımız paralarla kira, sigorta ve eleman giderlerimizi karşılamakta güçlük çekiyoruz. Yani elimizden geldiği kadar işimize sahip çıkmaya çalışıp işimizi kaybetmemeye gayret ediyoruz. Piyasada işsizlik var. Zonguldak'ta eskisi gibi değil çok zor günlerden geçiyor. Büyük oranda göç veriyoruz. Gün içerisinde 300 çay satıyoruz ve önceden sattığımız çayların yarısı bile değil. Kendimize göre çok büyük sıkıntılarımız var inşallah gayret edip bunları aşmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2017, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER