'Büyük İstanbul depremi' için tarih verdi!

Jeofizik Yüksek Mühendisi Profesör Ahmet Ercan, "Son sarsıntılar ‘Ben seni uyarıyorum. Daha büyük bir depremi yapacağım’ mesajı veriyor. Ben 20-25 yıldan önce İstanbul'da büyük bir deprem beklemiyorum" dedi.

'Büyük İstanbul depremi' için tarih verdi!

İstanbul'da son günlerde yaşanan depremleri değerlendiren Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Büyük depremin olabilmesi için 6 milyar gigatonluk yerin kırılma direncini kırması gerekiyor. Bu kırılma direncini kırması için depremin büyüklüğünün 7.2 çıkması gerekiyor" dedi.

"İki tane kol var. Birisi doğudaki İstanbul kolu, diğeri de batıda Tekirdağ kolu" diyen Ercan, "Bu her iki depremde, Tekirdağ kolunun odağında oluştu. İstanbul kolu neden suskun duruyor peki? Bunun ana nedeni buradaki yer yapısının daha tek düz olması" şeklinde konuştu.

Ercan, "Trakya'yı temsil eden Ergene Havzasını simgeleyen Tekirdağ kolu ise oradaki yer yapısı daha gevrek. O nedenle o bölgedeki gerek deprem gerekse küçük orta boy depremler daha fazla duyuluyor." ifadesinde bulundu.

"YAVAŞ ATIN TEKMESİ PEK OLUR"

"Yavaş atın tekmesi pek olur diye bir söz var. İstanbul kolunun suskun olması burada bir deprem olmayacağı anlamına gelmez." söyleyen Ercan, "Burada bir kilitlenme noktası da var. Büyük depremin olabilmesi için 6 milyar gigatonluk yerin kırılma direncini kırması gerekiyor. Bu kırılma direncini kırması için depremin büyüklüğünün 7.2 çıkması gerekiyor. Diğer bir deyimle dün, bugün ve iki gün önce aynı yerde Silivri önünde olan 4.7 ve 5.8'lik depremler kabuğu kırmak için yeterli bir güç birikimini sağlamıyor. Ama diyor ki ben ‘Ben seni uyarıyorum. Daha büyük bir depremi yapacağım.' İşte bu 6 milyar gigatonluk güç şu anda yok" şeklinde konuştu.

"20-25 YIL SONRA BÜYÜK DEPREM OLABİLİR"

"Bunun toplanması da hesaplarıma göre 20-25 yıl içinde toplanabilir." diyen Ercan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak uyarıcı depremlerin olacağını söylemiştim. Daha büyük bir deprem olacağını söylemek zor. Çünkü yerdeki gerginlik birikiminin ne kadar olduğunu bilmiyoruz. Beklentim eğer olursa 0.1 puan daha arttırabilir. Yer gergin şuan da kükrüyor. Her depremden sonra büyük deprem geliyor diyemeyiz."

KAYNAK: Karar

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2019, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER