2018 yılında 14 Milyon TL destek verildi

KOSGEB Zonguldak İl Müdürü Güven Aktaş, 2018 yılı çalışmalarını değerlendirdi. Aktaş, 2018 yılında 14 milyon TL destek verdiklerini belirtti...

2018 yılında 14 Milyon TL destek verildi

KOSGEB Zonguldak İl Müdürü Güven Aktaş, 2018 yılı çalışmalarını değerlendirdi. Aktaş, 2018 yılında 14 milyon TL destek verdiklerini ifade ederek şunları söyledi: 
“2018 yılında Koskep olarak 14 milyon TL destek verdik. Bu 14 milyonun 4.5 milyon unu İmalat sektörüne verdik. Projeleri değerlendirdik ve makine ve teknoloji anlamda destek sunduk. Ayrıca projelerde personellere de destek olduk. Projelerde çalışacak personelleri de destekledik. Bu projelerin Toplamı yaklaşık anlamda 4.5 milyon liradır.Ayrıca bölgemizdeki girişimcilerin girişimcilik destek programı kapsamında destek olduk. Bu destek kapsamında 6 milyon TL’ye yakın destek verdik. 200’ün üzerinde girişimciyi destekledik ve bunun yarısından fazlası ise kadın girişimcilerimizdir. Bu şekilde bölgemize önemli bir kaynak sağladığımızı düşünüyoruz. Türkiye sıralamasında Zonguldak olarak 24. sıradayız. Bir çok büyükşehirden daha fazla destek vermiş olduk. Bu bizim için tabii ki sevindiricidir ve önümüzdeki dönemde de hedefimiz 15 - 20 milyon TL destek sağlamaktır.
Desteklerimizi yapısında bir takım değişikliğe gidildi. Girişimci desteği yeniden revize edildi. Performans bazlı bir sisteme geçiyoruz. 50 bin TL hibe 100 bin TL geri ödemeli verdiğimiz desteğin tutarını teknoloji düzeyi arttıkça 370 bin TL’ye kadar çıkacak. Bu yeni destek programında girişimciler ikiye bölünmüş durumda. Geleneksel girişimler dediğimiz esnaflar hizmet sektöründe faaliyet gösteren girişimciler ilk grubu oluşturuyor. İkinci grupta ise imalat yapmak isteyen teknoloji bazlı grup var. Bunlar desteklenecektir. Burada performans kriteri olarak çalışan sayısını göz önüne alıyoruz. İşletme kurulur kurulmaz 5 bin TL’den 10 bin TL kadar destek veriyoruz, ilk yıl performansına göre işletmeler  10 ila 20 bin lira destekliyoruz. Yine ikinci yıl da aynı şekilde kadın, engelli ve şehit yakını olması durumunda ise bu rakamlar 5 bin TL daha da artıyor. Bu şekilde bir modele geçiyoruz. İmalat sektöründe teknoloji düzeyleri sınıflandırılıyor. Orta düzeyi, orta düşük düzeyi, Orta yüksek ve yüksek düzey diye. Orta ve orta düşük düzeylere 100 bin TL’ye kadar makine teçhizat desteği veriyoruz. Orta yüksek düzeyde faaliyet göstereceklere ise 200 bin TL destek veriyoruz, Yüksek düzeyde faaliyet göstereceklere ise 300 bin TL makine teçhizat desteği verebiliyoruz. Bu şekilde ekonomiye daha fazla katkı sağlayacak işletmelerimize daha fazla destek vermiş oluyoruz. Bu şekilde hem ekonomik kazanıyor hem Zonguldak’ımız kazanıyor ve Türkiye’miz kazanmış oluyor”

HABER: Aytaç Öztürk

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER