Zonguldak’ta bir köylü tarlasını domuzlardan böyle koruyor

Zonguldak'ın Alaplı İlçesi Sabırlı Köyünde Ünver Bozkurt isimli bir çiftçi berberlerden topladığı saç kıllarını fındık bahçesinin etrafına dökerek domuzların bahçeye yaklaşmasını önlüyor.

Zonguldak’ta bir köylü tarlasını domuzlardan böyle koruyor

Alaplı İlçesi Sabırlı Köyünde Fındık Üreticiliği yapan Bozkurt, yabani domuzlardan korumak için berberlerden topladığı saçları tarlasında bulunan fındık ağaçların dalların arasına koyarak, domuzların tarlaya girmesini engelliyor. Üretici Ünver Bozkurt, Temmuz aylarında fındığın tam olgunlaşma aşamasında olurken,domuzların bahçesine girerek talan ettiğini, böylece çiftçiye çok zarar verdiğini söyledi.

Bu duruma karşı kendince bir taktik geliştiren Ünver Bozkurt, üç sene önce geliştirdiği saç kıllarını kullandığı andan itibaren tarlasını yabani domuzlar girmediğini ileri sürdü.

Diğer çiftçilere de tavsiye ederim

Çiftçilerin bu yöntemle uyguladıkları saç kıllarını ağaçlarına asarak, mahsulleri yiyen domuz sürülerine karşı mücadele başlattıklarını kaydeden Ünver Bozkurt, "Yabani hayvanlar genellikle insanlardan kaçar, korkarlar. Hatta görmediği halde kokusunu dahi duysa kaçarlar. İnsan saçları da koku verdiği için ben bu yönteme başvurdum ve hakikaten başarılı oldum. Kurtulmuş olduk. Berberlerden topladığım insan saçlarını tarlamın çevresine etrafına döktüm. Daha sonra beklemeye başladım, bu yöntemle başarılı oldum. Uyguladığım bu yöntemle saçların üzerinde insan kokusu olduğu için domuzlar fındık bahçesine zarar vermiyor. Bu uygulamayı yaklaşık üç yıldır yapıyorum. Bu yöntemle kesinlikle herhangi bir zarar görmeden fındığımı hasat sonunda fire vermeden topluyorum. Diğer çiftçilere de böyle yapmalarını tavsiye ederim" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2019, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER