Zonguldak yolundayız...

Zonguldak yolundayız...

Usta şair Orhan Veli Kanık, Zonguldak'ta sona eren Yol Türküleri diye yazdığı dörtlüklerde Düzce?den de söz etmişti.

1945 yılında yapılan bu seyahat, şairin 1946 yılında çıkardığı, Destan Gibi adlı kitabında bulunan ve bir bölümü alıntılanan tek ve uzun şiiri Yol Türküleri'dir.

Yol Türküleri, İstanbul'dan başlayıp Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Zonguldak'ta biten bir yolculuğun hikâyesidir. Bu yolculukta ismi geçen yerleşim yerleri; Hereke, İzmit, Arifiye, Adapazarı, Hendek, Düzce, Bolu, Gerede, Adilhan Köyü, Eyüp, Ibrıcık Köyü, Zonguldak, Balkaya, Kapuz, EKİ'dir Orhan Veli'nin öykü gibi yazdığı şiirleri adeta o günleri yaşatmaktadır. Şiirde anlatılan yolculuğun gerçek hayatta bir karşılığı vardır:

Orhan Veli 1945 yılının sonbaharında İstanbul'dan Zonguldak'a doğru çıktığı gezideki izlenimlerini anlatır. Ayrıca bu yolculuk izlenimlerinin bir kısmını Ulus'ta yazdığı "Yolcu Notları I ve II1de de gezi notları olarak anlatmıştır.

YOL TÜRKÜLERİ.

"Düzce yolu düz gider,

Aman bir edalı kız gider.

Düzce'deyim Yeşil Yurt Oteli'nde.

Otelin önü çarşı,Salepçiler salep satar otele karşı.

Yine dertli geçirdim geceyi,

Şarkılar, türkülerle:

«Evlerinin yüzü aşı boyası,

İnsaf bilmez yüreğine acı değesi,

Duyduğumdan beterini duyası.»...................Orhan Veli

YEŞİLYURT OTELİ

Antep caddesi ile Spor sokağın kesiştiği eski Akçakoca caddesi üzerinde faaliyet gösteren otelin alt katı zamanın en meşhur kıraathanesiydi.

Yeşilyurt Oteli zamanın en saygın ve ünlü otellerinden birisiydi. Genel seçim dönemlerinde bütün parti ileri gelenleri gelir ve burada kalırlardı.

Zonguldak Nostalji
y.yıldırım

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER