Zonguldak'ta ilgin olay: Ağaç yediuyurunun rahatsız olmaması için eve girmiyor

Zonguldak’ın Alaplı ilçesindeki Yenidoğanlar köyünde bir ağaç yediuyuru, Recep Akman’ın fındık bahçesindeki dağ evine yuva yaptı. Durumu farkeden Akman, hayvanı rahatsız etmemek için dağ evlerini fazla kullanmadıklarını söyledi.

Zonguldak'ta ilgin olay: Ağaç yediuyurunun rahatsız olmaması için eve girmiyor

Türkiye’de koruma altına alınan kemirgen türleri arasında yer alan ve görenlerin sincap ya da fare zannettiği ender görülen ağaç yediuyuru, geçen yıl Zonguldak´ın Alaplı ilçesi Yenidoğanlar köyünde yaşayan Recep Akman´a ait dağ evinin tavanına yuva yaptı. Akman, önce fare sandığı hayvanın nadir görülen ağaç yediuyuru olduğunu öğrenince şaşırdı. Akman, rahatsız olmaması için kullanmamaya başladığı evine sadece hayvanı kontrol etmek için gidiyor.

Hasancık olarak da bilinen ağaç yediuyuru geçen yıl ve bu yıl dörder yavru dünyaya getirdi. Yavrularının ayrılmasına rağmen kendisi evden gitmedi.

Bizimle doğal bir ortamda yaşamını sürdürüyor

Recep Akman, “Fındık bahçesinde ahşap dağ evimiz var. Buraya fındık sezonu öncesi geliriz. Geçen yıl fareye benzettiğim bir kemirgen türüne rastladım. Uzaklaştırmak istedim ancak kuyruğunun farklı olduğunu gördüm. İnternette araştırma yaptım. Ender görülen ağaç yediuyuru olduğunu öğrendim. 2 yılda 8 yavrusu oldu. Burada doğal ortamında yaşıyor. Ağaçlara çıkıyor. Evin içine giriyor. Bizleri izliyor. Yanımıza kadar geliyor. Fındık veriyoruz. Bizimle doğal bir ortamda yaşamını sürdürüyor” dedi.


Ağaç yediuyurunun rahatsız olmaması için eve girmiyor
 

DHA

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER