Zonguldak Havaalanı için tarihi gün... Elmas TV oradaydı...

Zonguldak'ta bir süre önce havalimanına aletli iniş sistemi tabir edilen ILS'nin kurulmasının ardından THY'ye ait A319 tip yolcu uçağı havalimanına test uçuşu gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Zonguldak mitinginde havalimanı ile ilgili müjde vermesinin ardından havalimanına aletli iniş sistemi tabir edilen ILS kurulmuş, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne ait 5 kişilik teknik ekip test uçuşları gerçekleştirmişti.

Türk Hava Yolları da ILS sistemi ve test uçuşlarının ardından hazırlanan raporlar doğrultusunda A319 tip TC-JLZ tescilli uçağıyla Zonguldak Havalimanı'na TK6942 sefer sayılı test uçuşunu gerçekleştirdi.

Yolcu uçağı test uçuşunu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirerek havalimanına iniş gerçekleştirdi. Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli ve bölgedeki yetkililer havalimanına gerçekleştirilen seferi yakından takip etti.

Zonguldak Havalimanı Müdürü Hasan Özşahin de "Yıllardır uğraştığımız teknik bir sistem vardı ILS dediğimiz o kuruldu. Bunun üzerine bu bilgiler yayınlandı. Türk Hava Yolları (THY)'da yani havacılık diliyle performans uçuşu yaptı. Bu sistemin değerlerine göre onun tespitlerini yaptılar. Teknik olarak bu havaalanının ne şekilde kullanacağı çevresel anlamda da değerlendirdiler. Görüldüğü gibi rahat inişleri oldu. Sistem ile ilgili bir şikayetleri yok. İnşallah en kısa zamanda da bu uçuş sonucu THY iç hat seferleri başlayacak. Bölgemize hayırlı ve uğurlu olsun. Artık milli bir hava yolumuz inşallah Zonguldak seferlerine en kısa zamanda başlayacak" diye ifade etti.

Uçak, test uçuşunun ardından İstanbul'a hareket etti.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 18:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
zonguldak
zonguldak - 1 yıl Önce

bunun siyaset ile alakası yok sonuçta uçacak firmanın kar etmesi lazım kar etmesi için de belli bir doluluk oranına ulaşması lazım
istanbul yeni havalimanına gidiş 1 saat 1 saat erken varmak gerekecek (toplamda 2 saat) diğer işlemler için de 45 dk -60dk süre lazım (en iyi ihtimalle) 1saat de uçuş 1 saatte merkeze geliş kabaca 4,5-5 saat (her şey yolunda giderse) insanlar kendi özel araçları ile 4 saatte gidiyor zaten o yüzden işletilebilir değil
aktarma uçuşlarında da anadolu jeti kullanır ankara dan
uzun lafın kısası potansiyel olmadığı gerekçesi ile kapatılır ya da belli dönemlerde charter uçuş yapılır

no-name
no-name - 1 yıl Önce

daha kalkmadı bile 11:35 de inemez saat:11:55

no name
no name - 1 yıl Önce

11:56 da kalkmış 12:30 da inmiş

no name
no name - 1 yıl Önce

inememiş galiba

SIRADAKİ HABER