Zonguldak-Ereğli Karayolu 45 yıllık sürecin ardından tamamlandı

1974 yılında yapının programa alınmasının ardından 45 yıldır tamamlanamayan 36 kilometrelik yol, bitirilerek hizmete açıldı. Yeni yolla birlikte Zonguldak ile Ereğli arasındaki mesafe süresi 30 dakikaya iniyor.

Zonguldak-Ereğli Karayolu 45 yıllık sürecin ardından tamamlandı

Zonguldak-Ereğli karayolunun yapımı tamamlanarak hizmete açıldı. 1974 yılında programa alınan yol, bu süreçte bir türlü bitirilemedi. 2001 yılında ihalesi yapılan, fakat yüklenici firmaya verilen 15 yıllık süre nedeniyle ağır aksak ilerleyen yolun yapımı 2017 yılında yolun yeniden ihaleye çıkması sonrasında 2 yıllık bir sürede tamamlandı.

AK Parti Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Fatih Çakır, Düzce-Ereğli yolundan sonra Ereğli-Zonguldak karayolunun yapımının tamamlanarak halkın hizmetine açılmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Çakır, gazetecilere yaptığı açıklamada “1974 yılında başlayan Ereğli-Zonguldak yol çalışmaları 2002 AK Parti iktidarı öncesinde 15 yıllığına ihale edilmişti. Yaşanan gecikmelerin en büyük sebebi 15 yıllık sürenin eski ihale şartnamesine göre verilmiş olması. Bu sürenin tamamlanmasından sonra hızlı bir şekilde hükumetimizin ihaleye çıkarmasıyla yaklaşık 2-2,5 yıl gibi bir süre zarfında zorlu bir coğrafya olmasına rağmen yolu bugün tamamlamış oluyoruz. 36 kilometre olan Ereğli-Zonguldak yolu vatandaşımızın hizmetine sunuldu. Vatandaşımızın bizden önemli derecede beklediği bir yoldu. Bu hizmeti de vatandaşımızın hizmetine sunmuş olduk. Ereğli-Düzce yolu o günün şartlarında 612 trilyon liraya mal olan bir yoldu. 9 tünelli Avrupa standartlarında kaliteli bir yol oldu. AK Parti iktidarında hemen ihale edilip başlanılan ve kısa bir süre zarfında bitirilen bir yoldu. Ama dediğimiz gibi Ereğli-Zonguldak yolu bizden önce ihale edildiğinden dolayı gecikmeler yaşandı. Burayı da hemen uygun bir süre zarfında ihale edip tamamladık. Birde Ereğli-Devrek yolumuz var. Ereğli-Çaylıoğlu yolu arasında yol çalışmaları devam ediyor. Ekim-kasım ayı gibi inşallah oranında asfaltlanarak Ereğli-Çaylıoğlu arasının vatandaşımızın hizmetine sunulması planlanıyor. Bir yandan da çevre yolu zemin etüt çalışması başlatıldı. Önümüzdeki süreçte bakanlığımızın uygun gördüğü bir zamanda ihaleye çıkarılacak ve böylelikle de bölgemizin tam anlamıyla bütün yolları bitirilip vatandaşımızın hizmetine sunulacak” dedi.

Hizmete açılan Ereğli-Zonguldak yolu daha önce yaklaşık 1 saatte kat edilirken, yolun yapımının tamamlanması ile birlikte bu süre 30 dakikaya düştü.

45 yıllık rüya gerçek oldu

İhlas Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2019, 13:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zekeriya ARICI
Zekeriya ARICI - 1 yıl Önce

Yapılan asfaltlar sökülüp yeniden yapılıyor,ne iştir.

Izzet yücel
Izzet yücel - 1 yıl Önce

Yol yanlış yere yapıldı

Çakır
Çakır - 1 yıl Önce

Yolda çalışma halen devam etmektedir

Türk Türkoğlu
Türk Türkoğlu - 1 yıl Önce

Tünneller Yapıldığından Beri Zaten Yarım saatti.

SIRADAKİ HABER