Yöresel ürünler listesi yayınlandı...

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, yöresel ürünlerin yayınlandığını söyledi.

Yöresel ürünler listesi yayınlandı...

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, yöresel ürünlerin yayınlandığını belirterek şunları söyledi;

"ZONGULDAK'A HAYIRLAR GETİRSİN"

"6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlemesi Hakkında Kanun ve Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, hızlı tüketim mallarının satışının yapıldığı büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerde satış alanlarının en az yüzde birine tekabül edecek şekilde raf alanının mağazanın bulunduğu ilde üretilmesi kaydıyla coğrafi işaretli olarak tescil edilen veya coğrafi işaretli olarak tescil edilmemiş olsa bile meslek kuruluşlarının uygun görüşü alınarak Ticaret İl Müdürlüklerince belirlenen hızlı tüketim malı niteliği taşıyan yöresel ürünlerin satışına ayrılacağı hüküm altına alınmıştır.
Coğrafi işaretli olarak tescil edilen veya hızlı tüketim malı niteliği taşıyan yöresel ürünlerin belirlenmesi için ilgili kurumlara yapılan yazışmalar sonucunda 17 firma tarafından yerelde üretimi yapılan ürünlerin listesi belirlenmiş olup kurumumuza ait //zonguldak.gtb.gov.tr web sitemizde yayınlanmıştır.
Onaylanan listedeki ürünlere kanunun ön gördüğü alanı ayırmayan Alışveriş Merkezleri ve işyerlerine 6585 sayılı kanunun 12 nci maddesinde belirlenen idari yaptırımlar uygulanacaktır.
Yapılan çalışmamızın yerelde üretimi gerçekleştirilen ürün sayısının artırılmasına katkı vermesini umuyor, üreticilerimize, milletimize ve Zonguldak'ımıza hayırlar getirmesini diliyoruz.
Yayınlanan bu liste 2018 yılı sonuna kadar geçerli olacak olup, yapılacak yeni çalışmalar neticesinde oluşturulacak yeni listelerimiz 2018 sonunda yayınlanacaktır. Bu çerçevede ilimizde üretilen ve satışa sunulan ürünler varsa bağlı oldukları odalara müracaat ederek 2018 yılı sonunda yöresel ürünlerin yayınlanması için yapılacak çalışmalara destek verilmesini bekliyoruz. Büyük mağaza ve zincir mağazalarımızı kanunun öngördüğü alanları ayırmaya ve yöresel ürünlere destek vermeye davet ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER