"Veto etmek zorunda kalındı"

Türkiye’de faaliyet gösteren ve bacalarında filtre kullanmayarak doğanın kirlenmesine, yok olmasına ve insanların kanser olmasına neden olan 15 Termik Santrale filtre takılmasını erteleyecek olan kanun AK Parti ve MHP’lilerin oyları ile kabul edilirken, düzenlemeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan veto etmişti.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Elmas TV Ana Haber Bülteni’ne telefon bağlantısı ile katılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veto ettiği düzenlemeyi değerlendirdi.
CHP’li vekillerin mücadelesini anlatan Yavuzyılmaz şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanı veto etti ama mecbur kaldı. Veto verilecek bir düzenlenmenin meclisten AK Parti ve MHP’nin oyları ile geçmesi başka türlü açıklanamaz. Biz CHP olarak bilimsel anlamda bu filtrelerin verdiği zararı, yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının raporlarıyla ortaya koyduk. Halk sağlığı ve doğaya verdiği zararları yine çocuk onkolojisi açılması suretiyle Zonguldak ve diğer termik santralleri bu çok üzücü ve çarpıcı örnekle açıkladık. Aynı zamanda Anayasa’nın beşinci yani devletin amaç ve görevlerini belirleyen madde ve sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını koruyan 56. Maddeye de aykırı olduğunu vurgulayan maddenin Anayasa Mahkemesinden böyle bir yasa teklifinin geri döneceğini işaret ettik. Eğer ki bu yasa teklifi geri çekilirse enerji açığı doğmayacağını yine bilimsel olarak ispat ettik. Yine istihdam konusunda bir sıkıntı doğmamasını, yine bu termik santrallere veriler kapasite mekanizması teşviği adı altında verilen paranın burada ki çalışanlara aktarılması suretiyle bu da 201-19 yıllarında 1 Milyar 100 milyon TL’lik bir tutardır. Bu paralar termik santrallerin kasasına aktarılıyordu, bu paraların termik santrallerde çalışanlara ödenmesi suretiyle de filtreler takılana kadar geçilecek sürede her hangi bir istihdam sorunu da yaşanmayacaktır. Ben bir elektrik mühendisiyim ve konu enerji ile ilgili. Bu mühendislik bilimine dahil oluyor, biz de bu konuda araştırmalar yapıyoruz. Sevindirici konu bizlerin yaptığı açıklamalarda termik santral konusunda ikna olmasıdır” dedi.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 12:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Pembegül
Pembegül - 11 ay Önce

Helal olsun sn vekilimize. Çok mücadele etti sesimiz oldu soluğumuz oldu.

SIRADAKİ HABER