Vali Çınar Liman arkası tartışmalarına son noktayı koydu

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar Liman arkasında incelemelerde bulundu, Valilikten yapılan açıklamada Liman arkasının vatandaşlara kapatılmayacağı vurgulandı.

Vali Çınar Liman arkası tartışmalarına son noktayı koydu

Zonguldak Liman Arkası'nın Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından araç trafiğine kapanması ve Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait binanın Komutanlığa tahsis edilmesi kamuoyunda büyük tepki oluşturmuştu. Yaşanan sürecin ardından Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, beraberinde İl Emniyet Müdür Ahmet Metin Turanlı ve TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ile Liman arkasına giderek incelemelerde bulundu. Ziyarete dair Zonguldak Valiliği basın bürosundan yapılan açıklama şu şekilde.

İlimizde Liman arkası diye tabir edilen mevkiin araç ve vatandaşlarımızın geçişine kapatılacağı yönünde yazılı ve görsel basında yer alan haberlerle ilgili olarak kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür;

Bilindiği üzere saygıdeğer halkımızca liman arkası olarak adlandırılan, Zonguldak ili Merkez İlçesi, Meşrutiyet Mahallesi, Liman mevkiinde bulunan 8.338,00 m2 yüzölçümlü, imar planında " liman alanı" olarak ayrılan, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazın kara kısmındaki 1.070,00 m2'lik kısmı, deniz tarafındaki 800,00 m2'lik kısmı ile toplamda 1.870,00 m2'lik kısım "Sahil Güvenlik Komutanlığı Hizmetlerinde" kullanılmak üzere İçişleri Bakanlığına ( Sahil Güvenlik Komutanlığı) 24.05.2018 tarihinde Maliye bakanlığı tarafından tahsisi yapılmıştır.

İlgili alanın 110 metrelik kısmı (Sahil Güvenlik botunun konuşlandığı) hizmet gereklerine uygun olarak ayrılmıştır.

Söz konusu alanda kamuoyuna yansıdığı şekilde vatandaşlarımızın liman arkası tabir edilen kısma geçişlerinde hiçbir kısıtlama olmayacaktır.

Ayrıca TTK' ya ait İş Sağlığı Şube Müdürlüğü binasının Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı hizmet binası olarak tahsisine yönelik işlemler devam etmektedir.

Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı'nın söz konusu binayı hizmet binası olarak kullanması da vatandaşlarımızın bölgedeki yürüme, geçiş, vs. gibi hiçbir faaliyetine kısıtlama getirmeyecektir.

Sonuç olarak;

Yapılan işlem hizmet gereklerine uygun, yasal çerçevede vatandaşlarımızın bölgedeki faaliyetlerine hiçbir kısıtlama getirmeyen doğru bir uygulamadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER