Uysal döneminde izin verilen inşaata Posbıyık, ‘dur’ dedi

Kdz. Ereğli’de geçtiğimiz dönemin belediye başkanı Hüseyin Uysal döneminde izin verilen inşaat, yeni belediye başkanı Halil Posbıyık tarafından durduruldu. Bina İmam Hatip Lisesi Camisi’ni gölgesinde bırakıyor ve şehrin mimari yapısını bozuyor.

Uysal döneminde izin verilen inşaata Posbıyık, ‘dur’ dedi

Kdz. Ereğli’de şehrin yapılaşmasına kötü örnek oluşturan fotoğraftaki bu görüntüye CHP’li Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın ‘dur’ dediği bildirildi. 2014 yılında göreve seçilen Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal döneminde inşaat izni alan firma, İmam Hatip Lisesi’nin hemen yanında 16 katlı bina için çalışmalara başladı. Etrafında en yüksek binanın 5 kat olduğu alanda kısa sürede kule gibi yükselen inşaat zamanla İmam Hatip Camisi’ni de gölgesinde bıraktı.

31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra Belediye Başkanlığı görevine gelen CHP’li Halil Posbıyık, halkın vicdanını sızlatan bu görüntüye hemen ‘dur’ dedi. Firma, Belediyenin İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talep etmesiyle çalışmalarını durdurdu. Ereğli’de bu tür görüntülere asla izin vermeyeceğini söyleyen Posbıyık, şu açıklamalarda bulundu:

İmar işlerinde enteresan şeyler olmuş

"İmar işlerinde enteresan şeyler olmuş, tespit ettiklerimiz var, hala tespit etmeye, incelemeye devam ettiğimiz işler var. Mesela kat izni verilirken yasal olarak ölçüm yapılması gereken yerden yapılmamış başka bir parsel baz alınarak çok katlı bina yapılmasına izin verilmiş. Bunun gibi birkaç tane daha bina var Ereğli’de. Yapılaşmada bu tür dikey mimariye izin verilmemesi için arkadaşlarımıza gerekli talimatları verdim. Mevcut binalar için de bakanlıktan müfettiş talep ettik. Gereken neyse yapılacak."

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER