TTK'yı siyasi malzeme yapmaktan çıkaralım...

CHP Zonguldak il başkanı Umut Başoğlu, Cumartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Zonguldak’a geleceğini söyledi.

TTK'yı siyasi malzeme yapmaktan çıkaralım...

CHP Zonguldak İl Başkanı Umut Başoğlu, Cumartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Zonguldak'a geleceğini söyledi.

Başoğlu, düzenlediği basın açıklamasında, Kömür çalıştayının Dedeman Otel'de yapılacağını belirterek şunları söyledi;
" Cumhuriyetin ilk ili Zonguldak'ta yaşıyoruz. Kentimizde bugün evine aş getiren bugün mühendis çıkmış, mimar çıkmış, avukat çıkmış, milletvekili çıkmış, bakan çıkmış, vali çıkmış, başbakan çıkmış bir kentte ama bunlar çıkarken de tabii ki Türkiye'deki vize olmadan asıl gerçeği her zaman arkasında Türkiye Taşkömürü Kurumu desteğini taş kömüründen alın teriyle ekmeğini kazanan bir halkın bireyleri olarak bizlerde Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunu düşündük. Artık Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun siyasi malzeme yapmaktan çıkartalım. Artık TTK'yı gerçekten çağın şartlarına günün şartlarına göre yenileyelim restore edelim. Bugün 14 bin beşyüz olan norm kadrosu 6807'lerde olan Türkiye Taşkömürü Kurumu çalışanı aslen 14 bin beşyüz norm kadrosuna Zonguldaklı olarak bu konunun altına bu taşın altına artık bedenimizi koyalım istiyoruz. Gerçekten bu şartı kanayan yer olmaktan çıkartıp Zonguldak kamuoyu ile beraber sesimizi duyuralım. Burada 14 bin 500 norm kadrolu kademeli olarak üretimin artırılması Zonguldak'a katkı sağlaması noktasında hepimizin hareketi geçmesini arzuluyorum. Her birimizin mutlaka Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan boğazımızdan lokması geçmiştir. Biz de istiyoruz ki TTK'ya artık böyle bırakmayalım tekrar istihdama üretime katkı sağlatıralım. Bu sorun sadece bizim değil bütün siyasi partilerin Ve tüm Zonguldak'ta kim ikamet ediyorsa hepimizin sorunudur. Zonguldak bu çok önemli konusu ile ilgili 24 Mart Cumartesi günü Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılacağı bir çalıştayın bir Taşkömürü ve Zonguldak'taki, ülkedeki taşkömürü sorunlarını ve çözüm önerilerinin oluşacağı bir sonuç bildirgesinin buluşacağı çalıştayı yapmak için yola çıktık. İstiyoruz ki, maden kültürüyle yetişmiş olan bizlerin ki ben hiç madene girmedim ama madende şunu biliyorum sarmanın, bacanın, havuzların, kuyunun, ve kafeslerin olduğunu nerden biliyorum amcalarımızdan, dedelerimizden, babalarımızdan, her yemek yediğiniz sofrada onların anılarını dinleyerek bir nebze maden kültürüyle yetiştik. Madenin ana unsurları artık kafamıza yerleşmiş ve hiç madene girmeden buradan kafamızda canlandırmışızdır. Çünkü bu kültürde bu sofralarda yetiştik. Zonguldak'ta böyle bir çalıştayın olmasının çok uygun olacağını ve bu Zonguldak sorunları ile ilgili en azından hep beraber altına imza atabileceğimiz bu sorunun çözümüne dönük bir çözüm bildirgesi oluşturabileceğimiz bir sonucun ortaya çıkmasını arzuluyoruz. Bu noktada genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu Zonguldak'ımıza davet ettik. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Sesimizi duyma noktasında böyle bir çalıştaya kendileri katılacaklardır. Bu çalıştayın bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER