Sağlık Bakanı'ndan salgın açıklaması

Son dakika haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Koca, "Grip vakalarında bu yıl geçen yıla göre değişen bir oran söz konusu olmadı. Vatandaşlarımız bireysel olarak hijyene dikkat etmeli. İlaçlar mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalı" dedi.

Sağlık Bakanı'ndan salgın açıklaması

Son dakika haberi I Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle;

Bu yıl normalden fazla bir vaka tespit edilmedi. Herhangi bir grip ilacı sorunu bulunmamaktadır. Grip sayısında bir artış olmadığını, yeni bir ajanın da söz konusu olmadığını, bu anlamda bir risk taşımadığını söyleyebilirim, vatandaşlarımız endişe duymasın.

İlaçla ilgili takip sistemimiz güçlü olduğu için ciddi sorun yaşamıyoruz.

Piyasada bulunan ilaç sayımız 7 bin 681. Türkiye'de şu an piyasada olmayan ilacın bile yani ruhsatı alınmamış fakat hekimin reçetesinde yer alan ilaçları bile yurt dışında tedarik edilebilirliğimiz söz konusu. Olmayan ilaca 3.2 milyar TL harcandı.

(Korona virüsü)

Bizde şu an herhangi bir hastanın hatta riskli hastanın olmadığının altını çizmek istiyorum. Şu an Türkiye için herhangi bir riskin söz konusu olmadığını özellikle belirteyim.

Çin'den gelen riskli bir hastayı karantina odamıza alıp özel ambulansla belirlenen hastaneye götürülmesi şeklinde hazırlığımız var. Bugün Bakanlığımızda bir risk değerlendirme toplantısı yapılacak. Dünya Sağlık Örgütü termal kamerayı Türkiye için önermiyor ama termal kamera dahil bütün hazırlıklarımızı yaptık.

(Trans yağla ilgili düzenleme)

Meclis'in yaklaşımı önemli, düzenlemenin 6 ayı geçmemesi gerektiği kanaatindeyim. Bu yıl içerisinde yasaklanabilir.

Türkiye'de trans yağların yasaklanması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda teknik boyutuyla bir çalışmamız var.

Kahvaltının ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Dengeli kahvaltıyı, çorbayı da öneriyorum.

Milliyet.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER