"Onbeşinci yılda güneşin sofrasındayız..."

Birgün Gazetesi yazarları Zonguldak’ta okurlarıyla buluştu.

"Onbeşinci yılda güneşin sofrasındayız..."

Maden Mühendisleri Odası Birliği Zonguldak şubesi toplantı salonunda Birgün Gazetesi yazarlarından Prof.Dr. Hayri Kozanoğlu, Birgün gazetesi Dış Politika Editörü Mustafa Erdemal, Birgün Gazetesi Zonguldak sorumlusu Turan Karagöz okurları ile buluşarak söyleşi yaptı.

Söyleşi, CHP Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman, eski Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Zonguldak Belediye İş Sendikası Başkanı Tahsin Atayan ve davetliler katıldı.

Birgün Gazetesi Zonguldak sorumlusu Turan Karagöz, yaptığı konuşmada şunları söyledi;
"Uzun bir aradan sonra bir gün Zonguldak ve çevresi okullari ve yazarları bir aradayız. 14 Nisan Birgün'ün yayın hayatına başladığı gündür, bir başka değişle bugün Birgün'ün doğum günüdür. 15 yıl önce 3423 kişinin katkılarıyla, kolektif bir çalışmanın Sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Doğan Grubu'nda, havuz medyasına geçmesiyle bir gün, Cumhuriyet, evrensel gibi gazetelerin önemi daha da artmaktadır. Öte yandan dağıtım firmaları da havuz medyasının eline geçmiştir. Muhalif gazetelerin önümüzdeki süreçte dağıtımında zorluk yaşanabilir. Karanlığa teslim olmamak için, bir gün ayakta kalabilmesi için dijital abone olmak oldukça önem kazanmaktadır. Bu anlamda bir güne minimum 10 bin abonelik yapılması gerekmektedir. Bir gün, şeker fabrikaları halkındır satılamaz ‘go home cargil' diyenlerin gazetesidir. Aydınlık bir gelecek çağdaş demokratik Türkiye için layık şart diyen birleşik haziran hareketi ve öğretmenlerin gazetesidir. Maden ocaklarında üretim açığını gidermek için işçi alınsın, madenler kapatılmasın diyen maden işçilerinin gazetesidir."

Öte yandan Birgün Gazetesi Yazarı Prof.Dr. Hayri Kozanoğlu, söyleşi yaparak şunları dedi;
"15. yılına giren bir gün gazetesinin kuruluşundan beri küçük aralıklarla da olsa köşe yazarı olarak katkıda bulunmaya çalışıyorum. 2004 yılında bir günü kurarken arkadaşlarımızın dayanışmasıyla ve okulların gücüyle bir günü çıkarmaya karar verdiğiniz zaman bağımsız, kamudan yana, Emekliden yanak, emekçiden yana, ekonomiden yana, dayanışmadan yana, soldan yana, bağımsız bir ses olsun diye düşündük. O zaman Türkiye bilindiği gibi bu kadar karanlık bir dönem yaşamıyordu. İyi kötü anı akın bir medya vardı. Ama ne yazıkki gelinen süreçte bugün ana akım bir medyadan da bahsetmek mümkün değildir. Haberleri doğru düzgün alabileceğimiz olgulara ilişkin gerek dünyada gerek Türkiye'de bir medya yoktur" dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER