Kent Konseyi Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı

Zonguldak’ta, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Zonguldak Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Valilik önü Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Kent Konseyi Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı
Etkinlikte, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Zonguldak Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nuray Gençalp, “Tarihteki toplumsal mücadelelere ve büyük devrimlere baktığımızda kadınların bu önemli başlangıçlara damga vurmuş olduklarını görebiliriz. Türk kadınının ulusal kurtuluş mücadelesinde sergiledikleri büyük kahramanlıklar ise yakın dönemin gerçekleri olarak yakından bilinmektedir. 8 Mart 1857’nin üzerinden yüz elli yedi yıl geçmesine rağmen, dünyada vev ülkemizde kadınla ilgili sorunlar geçmişten bugüne azalacağına artarak büyük bir toplumsal sorun haline dönüşmüştür. Çabamız emekçi kadınla, erkeği birbirinden ayırmak ya da ayrımcılığa yol açmak değil, mücadele içinde birleşen, omuz omuza hakları için çalışan refah bir toplum oluşturmaktır. Kadın ve erkek emekçileri parti örgütünden, sendikal örgütlere, bugünün kültür kurumlarından, yarının meclislerine her platformda eşitlik ve demokrasi mücadelesi içinde bir arada görmek tek amacımızdır. Dünya ve ülkemiz kadınlarının siyasal, ekonomik ve sosyal alanlarda daha iyi yaşam standartlarına kavuşturulmaları ancak ve ancak laik ve demokratik sistemde mümkün olabilecektir. Kadının kurtuluşu, özgürlüklerin, demokrasinin, eşitliğin savunulduğu, mevcut sahte, göstermelik söylemlere değil, emekçi, mücadeleci, bilinçli ve inançlı bir toplumun gerçekleştireceği köklü bir değişim süreci için mücadele veren ve verecek olan tüm bireylere bağlıdır. Bu gerçekler ışında 8 Mart ülkemizde daha büyük bir anlam kazanmaktadır. Emekle ve mücadeleyle var olan bu güzel kentte yaşamaktan gurur duyan bir kadın olarak bütün kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü içtenlikle kutluyor, şiddetten ve baskıdan uzak, her alanda eşit ve özgür bir Türkiye diliyorum” dedi.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2019, 10:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nadire Fındık
Nadire Fındık - 1 yıl Önce

Harikasınız

Ozan Surat
Ozan Surat - 1 yıl Önce

Annelerimiz eşlerimiz kızlarımız adına yaptığınız bu güzel konuşma için bir erkek olarak tebrik ediyorum... Gününüz kutlu olsun Başkanım.

Dilara
Dilara - 1 yıl Önce

????????????????????????

Seda
Seda - 1 yıl Önce

Calisip ureten, ayakta durabilen emekci kadinlarimizin ve kendini evine, cocuklarina adamis annelerimizin 8 Mart Dunya Kadinlar Gununu kutluyorum...

SIRADAKİ HABER