İYİ Parti’den GMİS’e ziyaret

İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanı Hakan Yeşil'i ziyaret ettiler.

İYİ Parti’den GMİS’e ziyaret

Bilindiği üzere geçtiğimiz gün İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, yazılı bir açıklama yaparak TBMM’ ye sunulan yeni Torba Yasa teklifiyle ilgili TTK’yı ilgilendiren konu hakkında konuşmuştu. Erkmen; "Maden Holding Bünyesinde ki kurumların Türkiye Varlık Fonu’ na parasal kaynak bulma amaçlı kullanılacağının işaretlerini göstermektedir. Bugüne kadar 70 Milyar Doları aşkın özelleştirme yapılarak ülkemizin önemli kamu şirketlerini elden çıkaran iktidarın, şimdi yer üstünde satacak şirket veya varlık kalmayınca ya da çok aza inince şimdi sıranın yeraltı değerlerimize geldiğinin görüldüğüdür, dolayısıyla tahminimiz TTK’ nında Çinli Şirketlere satışının ön hazırlığının yapıldığıdır." ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili bir açıklamada AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun'dan da gelmiş, Tosun, TTK’nın Çinli şirketlere satılacağına ilişkin iddiaları yalanlamıştı.

İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanı Hakan Yeşil'i ziyaret etti. Ziyarette, Zonguldak gündeminde yer alan Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) Çinli şirketlere satılması iddiası konusunda konuşuldu.

Yavuz Erkmen; "Şu anda mecliste görüşülen ve Türk Varlık Fonu Başkanının yapmış olduğu açıklamaya istinaden bu durumun TTK'yı etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu konuda sendika yetkililerimizin görüşlerini alacağız. Bu şehirde madencilik ana sektördür. Madencilik sektöründe çalışan pek çok arkadaşımız var. Her zaman daha çok arkadaşımızın çalışması ile ilgili görüşlerimizi de dile getiriyoruz. Kamuoyunda Türkiye Varlik Fonu'nun 5 Ekimde yapmış olduğu bir açıklama oldu. Bazı madenleri kendi bünyesinde toplayacağını söyledi. Biz bunu iyi niyetli olarak görmüyoruz. Biz yarın kurum satılıyor şeklinde iddiada bulunmuyoruz. Sadece böyle olabileceğini öngörüyoruz. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Zonguldak'ın hakkının yenmemesi için olayın takipçisi olacağız." Şeklinde konuştu.

Hakan Yeşil ise; “2 gündür Ankara'da bir dizi ziyaretler ve çalışmalar gerçekleştirdik. Şu anda böyle bir şey yok ama başkanımızın da dediği gibi yarın ne olacağı belli olmaz." dedi.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER