İşverenlere önemli uyarı...

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, işverenlere önemli uyarılarda bulundu...

İşverenlere önemli uyarı...

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, işverenlere önemli uyarılarda bulundu.

Maden, Tüketiciden izin ve onay almadan atılan elektronik ticari iletileri ile ilgili uyarılarda bulunarak şunları söyledi;

"Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Zonguldak Ticaret İl Müdürlüğü olarak Bakanlığımızın "Yenilikçi yaklaşım ve uygulamalarla ülkemizi, gümrük hizmetlerinin ve ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı, dünyanın sayılı ticaret merkezlerinden biri haline getirmek" vizyonu çerçevesinde ticaretin düzenlenmesindeki etkin görevlerimizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda işverenlerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz.

Bilindiği üzere 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile işverenlerin ticari reklam gönderebilmeleri tüketicinin onayı veya talebine bağlı olma zorunluluğu getirilmiştir.

"SESSİZLİK ‘RET' DEMEK"

Reklam bilgilendirmesi almak isteyen vatandaş, yazılı ya da elektronik iletişim araçları ile onay vermelidir. Alıcının sessiz kalması durumunda 'onay' talebi reddedilmiş sayılır. Onaylar, gerektiğinde Gümrük Bakanlığı'na sunulmak üzere 6 ay saklanmak zorundadır.

"ONAY YOKSA İLETİ DE YOK"

İlgili kanun gereği işverenler tarafından gönderilen Ticari elektronik iletiler, SMS' lerin yanı sıra telefon, çağrı merkezi, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler ve elektronik posta vasıtaları da onay kapsamı içinde bulunmaktadır.

"RET MESAJI ÜCRETSİZ ATILACAK"

Tüketici, onay vermiş olsa bile hiçbir gerekçe göstermeden ticari ileti almayı reddedebilme hakkına sahiptir. Tüketici tarafından yapılacak Ret bildirimi kolay ve ücretsiz olmalıdır. Ayrıca İleti hangi yolla gönderiliyorsa red bildirimi aynı şekilde yapılmalıdır.  Ret mesajının ardından 3 gün içinde reklam mesajları durdurulmak zorundandır.

"KUTLAMA MESAJI DA ONAYA TABİ"

Ticari iletide mutlaka gönderen şirketin adı ve iletişim bilgisi bulunmalı, iletinin ticari amaç taşıdığı mesaj ya da görüşmenin başında belirtilmelidir. Bir şirket, aldığı onayı, kendi bayi ve özel yetkili işletmelerinin SMS' leri için de kullanabilme hakkına sahiptir.

"İNTERNET BANKACILIĞINA GİRİŞTE ONAY ŞARTI YOK"

Kullanım, bakım, bilgi, borç hatırlatma, tahsilat, teslimat mesajları için onay aranmayacaktır. İnternet bankacılığı kullanan tüketicilerin güvenliği için sisteme erişim SMS' lerinde onay şartı aranmamaktadır. Tüketicilerin telefon numaraları ya da e-mail adresleri; iş ortakları, iştirakler ya da üçüncü kişilerle asla paylaşılamaz.

Bu çerçevede işverenlerimizi özellikle günümüz teknolojik imkanlarından yararlanırken kanunların çizdiği çerçevede hareket etmeye, tüketicilerin yazılı yahut elektronik talebi veya onayı olmadan ticari elektronik ileti göndermemeye davet ediyoruz.

Tüketicilerimiz ticari elektronik iletiyi Bakanlığımıza şikayet ettikten sonra şikayetinden vaz geçecek olsa dahi işveren hukuki sorumluluktan kurtulamamaktadır. İşverenlerimiz tüketiciden onay almadan gönderdikleri elektronik ileti nedeniyle cezai yaptırımla karşılaşmamak için gerekli hassasiyeti göstermelidir."

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2018, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER