İstiklal Yolunda robotlarını yarıştırdılar

ZONGULDAK’ta, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, ‘Kurtuluşa gidişin dijital ayak izleri’ temalı yarışmada kendi tasarlayıp kodladıkları robotlarla yarıştı. Türkiye haritası şeklinde tasarlanan parkurda, robotların Mustafa Kemal Atatürk'ü taşıyan milli mücadelenin simgelerinden Bandırma Vapuru'nun izlediği yolu takip ederek İstanbul’dan Samsun’a ulaşmaları renkli görüntülere sahne oldu.

İstiklal Yolunda robotlarını yarıştırdılar

Zonguldak İMKB Anadolu Lisesi’nde milli mücadelenin 100'üncü yılı nedeniyle 19 Mayıs Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Kurtuluşa Gidişin Dijital Ayak İzleri’ temalı robot yarışması düzenlendi. Geçen yıl ilk kez düzenlenen yarışma, bu yıl iki kategoride düzenlendi. Yarışmaya 15 okuldan 29 ekip, 71 öğrenci ve 24 öğretmen katıldı. Birinci kategoride ‘Bandırma Vapuru’ temasında, yarışmacılar robotları ile Türkiye haritası şeklinde tasarlanan parkurda Bandırma Vapuru'nun izlediği yolu takip ederek İstanbul’dan yola çıkıp rotaları üzerindeki engelleri aşarak Samsun’a ulaşmaya çalıştı. İkinci kategori olan 'İstiklal Yolunda' temasında ise yarışmacılar robotları ile istiklal yolunu takip ederek Şerife Bacı gibi İnebolu’dan aldıkları temsili silah kutularını Ankara’ya ulaştırmaya çalıştı. Yarışmada parkuru tamamlayan her robot birinci olarak ilan edildi. Oldukça renkli görüntülere sahne olan yarışmada, özellikle Mithatpaşa İlkokulu öğrencilerinin hazırladığı ‘Atanın İzinde’ adlı robot büyük alkış aldı. Öğrenciler, robotlarının parkurlarını tamamlamasıyla büyük sevinç yaşadı. Fen Lisesi öğrencilerinin ‘Bandırma Vapuru’ tasarımını yaptıkları robot da yarışmada ilgi gördü.

İMKB Anadolu Lisesi Müdürü Cemile Gül, Kurtuluş Savaşı’nın ve milli mücadelenin kahramanlarını hatırlamak ve onlara saygılarını göstermek, öğrencilere de milli şuur ve vatan sevgisini aşılamak için yarışmayı bu şekilde düzenlediklerini söyledi. Yarışmadaki parkurun Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlattığı Bandıma Vapuru'nun kalktığı İstanbul’dan başladığını belirten Gül, "Bu yolculuğun rotasında robotlar yarışarak Samsun’a ulaşıyor. Bu yıl yeni bir rota daha ekledik. İstiklal Yolu'nu ekledik programa. Birçok kadın ve çocuğun çok fazla emeği, gözyaşı var milli mücadelemizde. Bu yarışmamıza onu da ekledik ve robotlarımız Şerife Bacı'nın kağnısının kullandığı yolu kullanarak temsili silahları Ankara’ya ulaştırıyor robotlar. Biz yarışmaya katılan herkesi birinci olarak kabul ediyoruz. Bu yarışmanın konusu çok anlamlı. Çocuklarımızın bu yarışmaya katılmaları, azimleri ve çalışmaları bizim için yeterlidir" dedi.

TARİHLE TEKNOLOJİYİ BİRLEŞTİREN PROJE

Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi Elektronik Öğretmeni Tolunay Demirci de yarışmanın öğrenciler arasında teknoloji geliştirme becerisinin ve bilgi paylaşımının artmasına katkıda bulunduğunu söyledi. Yarışmanın amacına ulaştığını söyleyen Demirci, şöyle dedi:

"Burada yarışma hem tarih kokuyor hem de Zonguldak’ın teknolojisini anlatıyor. Burada amaç teknolojinin gelişimi. Bizim için çocukların hepsi birinci. Robotlarını birlikte yaptılar. Birbirlerine yardımcı oldular. Eksik parçalarını birbirlerine verdiler. Kodlarını birbirlerine anlattılar. Çok güzel bilgi paylaşımı oldu. Bizim istediğimiz buydu. Bu nedenle bizim için hepsi birinci. Zonguldak için bilgi paylaşımın arttığı sevgi ve kardeşliğin arttığı bir yarışma."

ÖĞRENCİLER MUTLU

Yarışmaya, tasarladıkları ‘Bandırma Vapuru’ ile katılan Fen Lisesi öğrencisi Doğukan Demiröz(17), "Kendimiz tasarladığımız Bandırma Vapuru şeklindeki robotumuzla yarışmaya katıldık. 3 haftada bitirdik robotu. Bunu yaparken tüm parçaları kendimiz modelledik. Kodlamalar bize nasıl analitik düşüncelere sahip olmamız gerektiğini sayılar üzerinden öğreten bir kodlama biçimidir. Burada her yaştan öğrenci var. Burada yaşlar ve okullar arasında bilgi aktarımı oluyor. Bu da çok güzel bir şey" dedi.

 


 

DHA

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER