Işık yönder caddesi-Flamingo yolu...

Işık yönder caddesi-Flamingo yolu...

SİTE-IŞIK YÖNDER CADDESİ…

Bahçelievler Mahallesi sınırları içinde bulunan Site bölgesini baştan sona bağlayan bulvarın adıdır. Yaz akşamlarındaki yoğun yaya hareketliliği ona Amerikan dizisinden esinlenmiş “Flamingo Yolu” isminin de verilmesine sebep olmuştur.

28 Nisan 1984 tarihinde İran-Tahran Büyükelçiliğimiz de görevli sekreter Şadiye Yönder’in eşi İşadamı Işık Yönder, evden işe giderken Ermeni terör örgütü ASALA tarafından eşinin de bulunduğu araç seyir halindeyken evlerine yakın bir noktada motosikletli katiller tarafından pusuya düşürülmüş, kalleş saldırıda hayatını kaybetmiştir. Bu olaydan sonra, 1984 yılında Zonguldak Belediye Meclis kararıyla ismi sokağa verilmiştir.

Işık Yönder kimdir?
1937 yılında Zonguldak’ta doğan Işık Yönder, Mehmet Çelikel Lisesini bitirdi. Bir süre Şeker Sigorta’da çalışan Yönder, Tahran Üniversitesi’nde sigortacılık tahsili yaptı. Hayatının son 13 yılını Tahran’da geçiren Yönder, AEG, Işıklar Holding ve ENKA Holding kuruluşlarının İran pazarlamacılığını yapıyordu. Aynı zamanda başarılı bir sporcu olan Yönder’in eskrim ve dağcılık dallarında başarıları bulunuyordu. Çocuk sahibi olmayan Yönder 1984 yılındaki kalleş saldırıda hayatını kaybetti.

Alıntı: Yüksel Yıldırım
Zonguldak Nostalji

ELMAS TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER