İl Müdüründen tüketiciye "Cayma" uyarısı...

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, tüketicilerin 6502 sayılı kanunun verdiği bir hak olarak yaptıkları alışverişler sonrası cayma hakkının bulunduğunu söyledi.

İl Müdüründen tüketiciye "Cayma" uyarısı...

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, tüketicilerin 6502 sayılı kanunun verdiği bir hak olarak yaptıkları alışverişler sonrası cayma hakkının bulunduğunu söyledi. Maden, Cayma hakkı nedir ve nasıl kullanılır. Cayma Hakkımızı kullandıktan sonra mağduriyet yaşamamak için uyulması gereken kurallara da dikkat çekerek şunları söyledi;

"Cayma Hakkı peşin ve yüz yüze yapılmayan tüm alışverişlerden tüketiciye hiçbir gerekçe göstermeksizin düşünme müddeti tanıyarak ürünü geri verme veya hizmeti almaktan vazgeçme hakkıdır. Yani tüketicilerimizin cayma hakkını kullanabilmesi için ürün veya hizmette bir ayıp veya bir kusur olması gerekmemektedir.

 

KREDİ KARTINA TAKSİT YAPILMASI, TAKSİTLİ İŞLEM DEĞİLDİR.

 

Tüketicilerimiz peşin olarak ve yüz yüze gerçekleştirdikleri işlemlerden cayma hakkına sahip değildir. Yani bir işyerine gidip bir ürünü beğenip parasını nakit, banka kartı veya kredi kartı ile ödedikten sonra tüketici ürün veya hizmette ayıp yoksa işlemin iptalini isteyemez. Kredi kartına taksit yapılmış olması taksitli alışveriş kapsamına girmez.

 

TAKSİTLİ İŞLEMDE CAYMA SÜRESİ 7 GÜNDÜR

 

Yapılan alışverişin ödemesinin taksitli olarak yapılacağı konusunda satıcı ile tüketicinin anlaştığı yazılı ödeme planı oluşturulduktan sonra ürünü teslim aldığında sadece olağan bir şekilde gözden geçirdikten sonra geri vermek istediğinde ürünü teslim aldığı günden itibaren 7 gün içinde gerekçe göstermeden ve hiç bir cezai şart ödemeden cayma hakkına sahiptir. Cayma bildirimi sözle olmayacak şekilde satıcıya yazılı cayma bildirimini iletmesi ve ilettiğine ilişkin belgelerin bir nüshası ile birlikte cayma hakkını kullandığına dair ispatlayıcı belgeleri saklaması gerekmektedir.

 

MESAFELİ VE KAPIDAN SATIŞLAR İLE BANKA KREDİSİNDEN CAYMA SÜRESİ 14 GÜNDÜR

 

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak internetten televizyondan yaptığımız alışverişler hem rakamsal hem miktar olarak günde güne artmaktadır. İnternetten alınan ürünün tüketiciye teslim edilmesi demek o üründen cayma hakkı olmadığını göstermez. Ürün tüketiciye teslim edildikten sonra satıcıya veya internet mağazasına yapılacak yazılı bildirimle cayma hakkını kullanabilir. Aynı şekilde cayma bildirimine ilişkin belgelerin bir nüshası ile birlikte cayma hakkını kullandığına dair ispatlayıcı belgeleri saklaması gerekmektedir.

İşyeri dışında tüketicinin mağaza veya işyerine bizzat gitmediği, satıcının veya temsilcisinin eve, okula veya tüketicinin bulunduğu herhangi bir ortama gelerek pazarlama yöntemiyle ev aletleri, elektrikli aletler, elektronik ürünler, sağlık ürünleri, güzellik ve makyaj ürünleri ve canlı eğitim hizmeti ve materyalleri gibi ürünleri ve hizmetlerin satılması gibi durumları içeren kapıdan satış işlemlerinde de internetten yaptığımız alışverişlerde olduğu gibi ürünün tesliminden itibaren 14 günlük cayma hakkınızın olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Son olarak tüketicilerimiz bankadan kredi kullandığında para tüketicinin hesabına geçse dahi krediye ihtiyacı kalmamışsa veya herhangi bir sebepten krediden caymak istediğinde sözleşmenin kurulduğu günden itibaren 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkı bulunmaktadır. Şayet sözleşme tüketiciye daha sonra verilmişse sözleşmenin tüketiciye verilmesinden itibaren 14 gün içinde yine sözle olmayacak şekilde ilgili bankaya cayma bildirimini yöneltmesi gerekmektedir.

Tüketici krediyi hesaptan çekmiş ise bu durumda anapara ile birlikte işleyen yasal faizini de bankaya iade etmek zorundadır.

İSPAT YÜKÜ TÜKETİCİNİN

 Tüketicilerimiz yukarıda belirttiğimiz cayma bildirimlerini müşteri hizmetlerini arayarak dahi olsa sözle değil,  muhakkak yazılı olarak yapmalıdır. Bu şekilde tüketicilerimiz ispat yükümlülüğü açısından kendisini güvenceye almış olacaktır. Tüketicilerimizin dilekçe yazarak posta ile göndermesi, kısa mesaj, mail, faks gibi saklanabilir ve ispatlanabilir bir yolu kullanması yeterli olacaktır. Cayma beyanında cayma beyanını kime yaptığı, açıkça yazılan caydığımı beyan ederim ifadesi, alışverişe dair teslim tarihi sipariş tarihi vs. ilgili tarihler, ürüne veya ürünlere ilişkin tanımlayıcı ifadeler, ad soy ad, imza ve cayma bildirimi tarihi olması gerekmektedir."

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER