Ereğli'de korona viriüste son durum! Vakalar 2 aile üzerine toplandı!

Kdz.Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, korona virüs ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ereğli'de korona viriüste son durum! Vakalar 2 aile üzerine toplandı!

İŞTE O AÇIKLAMALAR ;

“Vaka sayısını açıklama yetkisi Sağlık Bakanında rakam vermem söz konusu değil diyen Çorumluoğlu, “Vakaların geneli 2 aile üzerine toplanmış durumda.İlçe olarak sınırdayız. Dikkat edersek patlatmadan geçiririz. Aksi takdirde sıkıntı yaşarız. Ev de kalalım, sadece evde değil, neredeysek, Cemaller’deysek orada, Başka bir köyde ise o köyde, bir mahalledeyseniz orada kalın.”dedi.

* Dünyanın sorunu Korona Virüs, “Ereğli’de 2 tane ailede çıktı. Vakaların geneli 2 aile üzerine toplanmış durumda. Yaşlı vatandaşlarımız gençlere göre bu hastalığı atlatmakta zorlanıyor. Şahsınızı ve sevdiklerinizi riske atmaya gerek yok . Evde kalın .Biz burada insanların sağlığından sorumluyuz.

* Biz sıkıntı çekiyoruz. Vatandaşa bakıyorum bazen 3-4 kişi kafa kafaya vermiş sohbet ediyor. 2 hafta çok önemli diyoruz. Koca ülkeler virüsle baş edemez halde.Akşam eve giderken 4-5 genç gördüm. Emniyet Müdürünü aradım. Toplanmışlar doğum günü kutlayacak yer arıyorlarmış.Bu olacak iş mi ?

* Zaman zaman cezalar yazıyoruz. 3 bin lira civarında. Sonra ağlıyor insanlar. Zerre kadar müsemmamız yok. Kurallara uymayana cezayı keseriz. Kestik de.Erken atlatmak için bu sorunu el birliği ile yeneriz.

* Ortalama her gün 3-4 emir geliyor.Pazar yerlerine sınırsız sayıda insan giremeyecek. Tezgahlar arasındaki mesafeye kadar her şey belli.İnsanların pazara giriş yerinden çıkmamaları bir şart. Pazarda bulunacak insan sayısı. Cuma gününden itibaren belli bir sayıyı geçince girişi duruduracağız.Belediye zabıtası görevli.Emniyetimiz de desteğinde olacaktır.

* Ereğli’de taksiler tek, çif plakaya geçti. Bir gün tek, bir gün çift plakalar çalışacak. Taksi sayısını yarı yarıya düşürdük.

* Geçen hafta İstanbul’dan 1.100 kişi Ereğli'ye gelmiş.Kimlikleri tesbit edildi.14 gün evlerinde olacaklar. Her kapıya Polis mi dikeceğiz. Sınırdayız, İlçe olarak sınırdayız. Dikkat edersek patlatmadan geçiririz. Aksi takdirde sıkıntı yaşarız. Ev de kalalım, sadece evde değil, neredeysek, Cemaller’deysek orada, Başka bir köyde ise o köyde, bir mahalledeyseniz orada kalın.

* Sağlık personeli içinde pozitif vaka yok. Takip ettiklerimiz var. Devlet Hastanemizde kapasite durumumuz uygun , dolmadı, A- B planımızda hazır.3 öğrenci yurdumuz olası bir duruma hazır Karantina ihtiyacı halinde

* Türkiye genelinde durum her geçen gün bir üst seviyeye ulaşıyor. Bunun sonu sokağa çıkma yasağı.

*Görevli arkadaşlara yardımcı olalım. Tamam 65 yaş üstü vatandaşın maaşını evine götürüyoruz ama bir gün 100, öbür gün 60 çek diyen insanlar var. Bu olacak iş değil.

*Ereğli’de Ekonomik istikrar paketi kapsamında bin liralık destek ödemesini 2430 kişi bugün itibari ile almaya  başlayacak.Biz kammakamlık olarak gıda yardımı konusunda da hazırlıklarımızı yaptık.

*Bu mücadele 15 Temmuz'dan zor.Bir gece de kontrolü ele aldık ama bu durumun ne zaman biteceği belli değil. Ama bu işi de vatandaşla çözeceğiz. Ev de kalarak.Köyünüze dışarıdan insan geldi ise , bize ihbar edin.

*İstanbul'a gidende buraya gelende girişlerde ciddi denetimle karşı karşıya. İstanbul'a gidenin girişte ciddi sorgulaması var. Keyfi durumda geçiş yok.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER