Emekliye 344 lira ile yardımı geliyor

Tasarı, eşi çalışmayan iki çocuklu memur emeklisine her ay 344 lira ödenmesini kapsıyor.

Emekliye 344 lira ile yardımı geliyor

Memur emeklilerine iyi haber geldi. Memura yapılan aile yardımının emeklilere de verilmesi planlanıyor. Tasarıyla, eşi çalışmayan 2 çocuklu memur emeklisine her ay 344 lira ödenecek.

Türkiye'deki milyonlarca emekli, promosyon, ikramiye, ek ödeme gibi uygulamalarla maaşlarına ilave gelir elde edebiliyor. Şimdi ise bunlara bir yenisinin daha eklenmesi gündeme geldi. Hem memur sendikaları hem de Türkiye Emekliler Derneği, memurlara verilen aile yardımının memur emeklilerine de ödenmesini istiyor.

GÖZLER KPDK TOPLANTISINDA

Bu kapsamda gözler, Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına çevrildi. KPDK'da memurlara ve emeklilere yönelik pek çok talep ve konu masaya yatırılacak. Türkiye Emekliler Derneği, “kamu çalışanlarına ödenen aile yardımı, tüm emeklilere de aile yardımı desteği olarak getirilsin” çağrısı yaptı. Memur sendikaları da yapılacak Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında “memurlara verilen aile yardımı emeklilikte de sürsün” demeye hazırlanıyor. Konu, KPDK'da karara bağlanmazsa, bu yıl yapılacak toplu sözleşme gündemine taşınacak.

EŞ VE ÇOCUK İÇİN ÖDENİYOR

Aile yardımı talebi hayata geçilirse, emekliler aylık 344 liraya varan ek gelire kavuşacak. Memurlara her ay aile yardımı kapsamında, çalışmayan eş için ödenen tutar aylık 278 lira 69 kuruş. Çocuk yardımı tutarı da 0-6 yaş için 65 lira 30 kuruşken, 6 yaş üstü için 32 lira 65 kuruş.

DÖNEMSEL YÜKSELİŞ VAR

Halen eşi çalışmayan, 0-6 yaş arası 2 çocuğu olan bir memur, aylık 409 lira 29 kuruş aile yardımı alabiliyor. Ödenen aile yardımı, zam dönemlerinde memur maaş katsayısındaki artışla birlikte yükseliyor. Eğer emeklilere de aile yardımı hayata geçerse, eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan bir emekli, aylık 343 lira 99 kuruş ek ödeme alabilecek.

MEMURLARA İKRAMİYE TALEBİ

Memur-Sen, kamu görevlilerine Ramazan ve Kurban bayramları öncesi, en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı tutarında bayram ikramiyesi ödenmesini talep ediyor.

Bu talep kabul edilirse, memurlar 1.240 lira 67 kuruş ikramiye hakkı elde edecek. Yılda 2 bin 481 lira 34 kuruş ek gelir imkanı olacak.

Güneş

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 15:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin
Hüseyin - 11 ay Önce

Memur emeklisi insanda işçi emekli si insan değil mi adınız adalet partisi

ENGİN ENGİN
ENGİN ENGİN - 11 ay Önce

MEMUR EMEKLİSİ İNSAN DA,,,İŞÇİ SSK EMEKLİSİ HAYVAN MI ÇİFTE STANDARTDIR BU YAPILAN... SSK İŞÇİ EMEKLİSİNEDE VERİLSİN O PARA,,MİLLETİ AYIRMAYIN BİRBİRİNDEN YAZIKTIR GÜNAHTIR.

recep
recep - 11 ay Önce

Memur emeklileri bayramdan once maaslarini aldilar isci emeklilerine neden vermediniz ayip degilmi bu ayrimciliginiz yazik degilmi milyonlarca sgk emeklisine bu nasil adalet suriyeliler kadar olamadik adamlar 1.sinif vatandas oldu

SIRADAKİ HABER