Çin'den gelen ithal çekirdekte koronavirüs alarmı!

Çin'den ithal edilen özellikle siyah ay çekirdeğinde koronavirüs şüphesi ithalatçıları harekete geçirdi.

Çin'den gelen ithal çekirdekte koronavirüs alarmı!

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tedirginliğe neden oldu. Çin'den binlerce ton çekirdek ithal Türkiye, yeni gelen ithal çekirdekleri limanlarda bekletiyor.

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Karaman, Türkiye'de son iki yılda, beyaz ay çekirdeği tüketimi düşerken siyah ay çekirdeği tüketiminin arttığını söyledi.

Türkiye'de geçen yıl yaklaşık 120 bin ton siyah ay çekirdeği tüketildiğini belirten Karaman, söz konusu tüketimin büyük çoğunluğunun koronavirüs salgının olduğu Çin'den ithal edildiğini aktardı.

Karaman, Çin'den düzenli ay çekirdeği ithal edildiğinin altını çizerek, "Koronavirüsten dolayı Çin'den gelen siyah ay çekirdeğinin Mersin Limanı'ndan girişine izin verilmiyor. Şu anda limanda bekletiliyor. Bekletilen ürünler 2 ay önce yüklendi. Yani koronavirüsle bir çakışması yok. Geldiği bölgeye de bakıldığında, koronavirüs olan yerden farklı bir bölgeden geliyor. Bilimsel verilere dayanılarak bu işin çözülmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

LİMANDA BEKLETİLİYOR

Limanda bekletilen siyah ay çekirdekleriyle ilgili gerekli tetkiklerin yapılmasını istediklerini belirten Karaman, problemsiz ürünlerin piyasaya sürülmesini, sorunlu ürünlerin ise imha edilmesini talep ettiklerini kaydetti.

Karaman, söz konusu ürünlerin sıcaklılar yükselene kadar dayanabileceğinin altını çizerek, "Siyah ay çekirdeklerinin limanda bekletilme maliyetleri firmalara ciddi gider doğuruyor. Ayrıca bu şirketlerin yurt dışında bağlantıları var. Bu bağlantılar da zarar görüyor. Biz limandaki ürünlerin bırakılacağına inanıyoruz. Ürünler limandan bırakılmadığı takdirde piyasada fiyatlar birden yükselebilir." değerlendirmesinde bulundu.

SİYAH ÇEKİRDEK NEDEN ÇİN'DEN GELİYOR?

Türkiye'de çekirdek rekoltesinin düşük olması, üreticiyi ithalata yönlendirdi. İthalatçılara göre, Çin'de yetişen çekirdek hem daha ucuz hem de daha lezzetli olduğundan dolayı talebin dahada yükseldiği belirtiliyor.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 13:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Taner
Taner - 6 ay Önce

Ülkede ki çiftçiyi bitirdiniz. Çerezlik ayçekirdeğinin ülkede dekoltesi düşük olmasının sebebi zaten ithal ettiğiniz malların sayesinde. Çinden gelen tonlarca mısır, baklagiller ne olacak. Yediğimiz içtiğimiz giydiğimiz Çin malı olmuş sözde milliyetçilere yazıklar olsun. Sırf Çinden kredi alabilmek için iç piyasayı bitirdiniz

Musto
Musto - 6 ay Önce

Bırak gelmesin babacım.nerden biliyonuz virüs olmadığını millet öldükten sonramı anlaycaksn yani cekirdekmiseni kurtarcaköteki tarafta

SIRADAKİ HABER