“ÇATES’in filtresini devlet taksın”

İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, ÇATES’in kapalı olmasının Zonguldak büyük bir darbe olduğunu belirterek, firmanın inisiyatifine bırakılmadan bu sorunun acilen çözülmesi gerektiğini söyledi.

“ÇATES’in filtresini devlet taksın”

ÇATES in Zonguldak için vazgeçilmez olduğunu belirten İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, şunları ifade etti.
 “Şimdi malumunuz olduğu üzere Çatalağzı Termik Santrali filtre takmadı diye bacasında filtre bulunmamasından dolayı sağlık açısından işte halkın zehirlenmesi gerekçesiyle mühürlendi. Şu anda üretim yok. Tabii bu sağlık her şeyin önünde geliyor ama bir taraftan da şehrin ekonomisi de önemli. Dolayısıyla birini ön plana koyarken diğerine arkaya atmamak gerekiyor. İkisini birlikte aynı anda düşünmek gerekiyor. O açıdan Biz diyoruz ki, sağlık açısından bu bacalara filtre takılması doğrudur ve acilen takılıp halkımızın zehir solmasının önüne geçilmelidir. Ama bir taraftan da üretim devam etmelidir. Şimdi bu alınan kararla bu filtre takımı işini bu firmaları ise inisiyatifine bırakmış, onların keyfine bırakmış durum gibi bir sonuç çıkmaktadır. Bizim için esas olan devletin bir an önce bu sorunu çözümlemesi anlamında olaya el koymasıdır. Orada en güzel ne şekilde olur devlet hemen çok acil olarak kendi bütçesinden bu filtrelerin takılmasını sağlamalı. Bunların ücretini de firmalara gider olarak yazmak suretiyle onların elde etmiş olduğu ürettikleri elektriği devlete sattıklarını da alacaklarından düşme şeklinde bu formüle edilebilir. Dolayısıyla hiç bekletmeye gerek yok. Bu formül uygulanarak hem halkımız zehir solumaktan kurtarılır hem de üretim başlamış olur. Çünkü Zonguldak bugün temel olarak baktığımızda madencilik yani kömür sektörü ile geçinen bir kent konumundadır. ÇATES in kapalı olması demek her gün Zonguldak ekonomisine vurulan bir darbedir. Biz bir taraftan halkımızı düşünerek sağlık açısından bu önlemin alınmasını ama bir taraftan da çok acil olarak firmaların keyfine bırakılmadan devlet olarak hemen bu filtrelerin takılmasını ve bunların da bedelini ürettikleri elektrik bedelinden düşmek suretiyle tahsil edilerek edilmelidir” dedi.

ELMAS TV

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasbinallah
Hasbinallah - 8 ay Önce

Bu kafa yıllarca valilik falan yaptı, senin benim vergimle maaş aldı. Kim bilir aktif memuriyetinde devleti ne kadar zarara uğrattı? Şimdi bir siyasi partinin yönetiminde ve ülkeyi yönetmeye talibiz diyor.
O santrali devlet zaten hayrına vermedi filtrasyon sistemlerinin yapılması şartıyla verdi o şirkete sen ne diyon amca? Arabanı sattıktan sonra bakımlarını yaptırmaya sen mi devam ediyon, sattığın adam mı? 4 sene sonra Araba egzos muayenesinden geçemeyince sen mi yaptırıyon alan adam mı?
Neyin kafasındasınız siz yahu?

Kenan
Kenan - 8 ay Önce

Neden Devlet takacakmış. Devlet teşviki vermiş. Teşviki aldığı halde takmadıysa. Firmanın mal varlığına haciz koyup zorla yaptırsın.

Onur Koç
Onur Koç - 8 ay Önce

Evet filtreleri devlet taksın. Ama cates ede el koysun. Zaten işçileri üç kuruşa çalıştırıyor. Birde maaşlarını düşürüyor korkutarak

Serdar
Serdar - 8 ay Önce

Sen valiydin sen neden demedin takılsın diye boş yere oturup gittin şimdide boş iş peşindesin

SIRADAKİ HABER