“ÇATES bölgemiz için önemli bir kurum”

Genel Maden İşleri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, ÇATES’i Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından kapatılmasının ardından açıklamalarda bulundu.

“ÇATES bölgemiz için önemli bir kurum”

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil yaptığı açıklamada şunları söyledi.

"ÇATES bölgemiz için ve kurumumuz için önemli bir kurum. Kurum olarak santrale kömür veriyoruz. Bu anlamda Tabii sıkıntılı bir olay. Bunun dışında bölgede yaşayan insanlar da var doğa olayıdır bir insan sağlığı olayıdır yetkililerin bir an önce önlemleri almaları gerekiyordu Bu zamana kadar ve bunu hayata geçirmeleri gerekiyordu. şimdi arkadaşlarımızın orada çalışan arkadaşlarımızın da durumlar çok önemli bizim için Çünkü onlar da bir şekilde hayatlarını devam ettirmek zorunda. Ama bu sorunun bir an önce bu zamana kadar çözülmesi gerekiyordu. yapılan uyarıların takip edilmesi gerekiyordu yetkililerce. şimdi gelinen noktada ÇATES de üretimi durdurdu. Tabii bunun bölge anlamında büyük sıkıntı olacak. Çünkü dediğim gibi orada hemen hemen 500'e yakın bir arkadaşımız çalışıyor. tabii ailenle beraber 2000 kişi tekabül ediyor. ama senelerdir Çatalağzı bölgemizde orada yaşayan insanların da serzenişleri ne yetkililerin bu zamana kadar kulak vermesi gerekirdi. Çünkü hastalıkların rahatsızlıkları sayısı arttı ölümlerin sayıları arttı. Bu anlamda da tabii ki öncelik bir insana insan sağlığı orada çalışan arkadaşlarımızı da bu gazlardan etkinlidendiler rahatsızlanan arkadaşlarımız var. dediğim gibi yetkililerin bu zamana kadar bunu çözmeleri gerekiyordu. geldiğimiz noktada bu problemin en kısa zamanda çözüleceğini tahmin ediyoruz. Bizim bildiğimiz kadarıyla Çatalağzı santralimizde toz filtresi var öbür gazlarla ilgili probleminde bir an önce çözüleceğini tahmin ediyoruz. bugün için de görüşmeyi de düşünüyoruz.

dediğim gibi bir toplumsal ve sağlığımızı çevremizi ilgilendiren bir olay Tabii bu işim sosyoekonomik durumu var. Bu anlamda da bakanlığımızın çalışan arkadaşlarımızın haklarının takipçisi olacağız diye yaptığı bir açıklama var ve bu alanda da mağdur olacaklarını düşünüyorum. tek anlamında da bizim kömür sevkiyatımız devam ediyor. yetkililer ile görüştüm sevkiyatın devam edeceğini söyledi yetkililer. Bu anlamda Bizim de şu an için bir sıkıntımız olacağını düşünmüyorum" dedi.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2020, 15:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
madenci
madenci - 10 ay Önce

zerre önemi yok bırakın göz boyamayı üretimde payı tr çapında yüzde 1 zehir salmaktan başka işe yaramıyor inş kapanır

..
.. @madenci - 10 ay Önce

klardeşim boş yorum yapma anan baban çalışsın orda bakalım boyle yorum yapabılır msıın bı de madencı olacan

SIRADAKİ HABER