Bu bayram çok farklı olacak. Evde bayram namazı nasıl kılınır

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bugün sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı bir video ile önemli açıklamalar paylaştı. Erbaş, korona virüsü salgınına karşı camide bayram namazı kılamayacak vatandaşların evlerinde bu namazı kılabileceğini söyledi.

Bu bayram çok farklı olacak. Evde bayram namazı nasıl kılınır

Diyanet’ten gelen açıklamanın ardından evde bayram namazı nasıl kılınır ve bayram namazı kaç rekât cevabı en çok merak edilen soruların başında yer aldı. Ramazan bayram namazı kılınışı, okunacak dualar, sureler ve tüm ayrıntılara bu başlık altında yer verdik. Peki, Ramazan bayram namazı nasıl kılınır ve kaç rekât? İşte adım-adım kılınışı anlatımı!

Ramazan bayramının habercisi arefe gününe ulaştık ve Ramazan Bayram namazı için saatler kaldı. Yarın sabah bütün İslam alemi Ramazan bayramı coşkusu yaşayacak. Uzun süredir devam eden evde bayram namazı kılınır mı tartışmasına da son noktayı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş koydu. Peki diyanet işleri başkanı Ali erbaşın Ramazan bayramı namazı açıklamasına göre bayram namazı evde kılınır mı? Bayram namazı nasıl kılınır? Haberimizde Bayram namazı kılınışı ve koronavirüs sürecinde Camilerden uzak kaldığımız için evde bayram namazı nasıl kılınır sorusunun yanıtı yer almaktadır. İşte, bayram namazında hangi dualar ve hangi surelerin okunacağı ile ilgili detaylar ile birlikte, bayram namazı kılınışı...

Aşağıda yer alan adımları, evde cemaat ile ya da bireysel olarak takip edebilirsiniz.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı namazları ikişer rekâttır ve kılınışları aynıdır.

Bayram namazları cemaatle kılınır. Namaz vakti girince, ezan ve kamet getirilmeksizin imam-hatip, Ramazan Bayramı namazına niyet eder. Cemaat de aynı şekilde bayram namazını kılmak üzere mevcut imam-hatibe uymaya niyet eder.Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" veya aynı şekilde "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" şeklinde niyet edilir.

İmam, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar. Cemaat de aynı şekilde tekbir getirip ellerini bağlar. İmam ve cemaat içlerinden "Sübhâneke" duasını okur. Sonra İmam ve cemaat, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Sonra aynı şekilde "Allâhü ekber" diyerek bir tekbir daha alınır ve eller yine yana bırakılır. Üçüncü kere "Allâhü ekber" diyerek tekbir alınır ve bu sefer eller bağlanır. Tekbirler arasında üç defa "sübhanellâhi'l-azîm" diyecek kadar beklenir. Bundan sonra cemaat susup bekler. İmam, gizlice eûzü-besmele çeker, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur, sonra rükû ve secdeler yapılır ve ikinci rekâta kalkılır. İkinci rekâtta imam, gizlice besmele çeker, "Fatiha" ve "zamm-ı sûre"yi yine sesli olarak okur. Ardından imam ve cemaat, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Peşinden aynı şekilde "Allahu ekber" diyerek bir tekbir daha getirilip eller yine yana bırakılır.

Sonra aynı şekilde üçüncü bir tekbir daha alınır ve eller yine yana salınır. İlk rekâtta olduğu gibi ikinci rekâtta da tekbirler arasında üç defa "sübhânellahi'l-azîm" diyecek kadar beklenir. Üçüncü tekbirin akabinde "Allâhü ekber" diyerek rükûa varılır. Tıpkı birinci rekâtta olduğu gibi rükû ve secdeler tamamlanır. İkinci secdeden sonra oturulur. "Tahiyyât", "Salli" "Bârik", "Rabbenâ âtinâ" ve "Rabbena'ğfirlî" duaları okunur. Sağa ve sola selam verilerek namazdan çıkılır

DUHA NAMAZI NASIL KILINIR?

İşrak veya duhâ namazı; güneşin doğup ufukta beş derece (bir mızrak boyu) yükselmesi ile kerâhet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 40-50 dakika sonra ilk kuşluk vaktinde kılınır. Bir hadis-i kutsîde bu namazın faziletine işaretle şöyle buyurulur: "Ey Âdemoğlu, gününün ilk vakitlerinde benim için dört rekât nafile kılmaktan acizlik gösterme ki, günün sonunda seni korumayı tekeffül edeyim." (Ebû Dâvûd, Tatavvu', 12)

Hadis kaynaklarında çokça teşvik edilen duhâ (kuşluk) namazı; dört, sekiz ve on iki rekât olarak kılınabilir (Müslim, Salâtü'l-müsâfirîn, 78-83). En az iki rekât olarak kılınabileceği de söylenmiştir. Bu namazda iki rekâtta bir selam vermek daha sevaptır. Ancak dört rekâtta bir de selam verilebilir (Tahtâvî, Hâşiye, s. 395).

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2020, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER