Böyle bile bulaşıyor! Yemek siparişi verirken sakın...

Corona virüsün yol açtığı Covid-19 enfeksiyonu sonrasında yaşanan sosyal izolasyon döneminde pek çok kişi ihtiyaçlarını evden karşılıyor. Paket servis yoluyla yemek siparişi vermek de bu ihtiyaçlar arasında. Virüsün sindirim değil, solunum yoluyla bulaştığı belirten uzmanlar dışarıdan yemek siparişi vereceklere çok önemli uyarılarda bulundu. İşte Gıda Güvenliği Derneği'nden dışarıdan yemek sipariş edenler için tavsiyeler...

Böyle bile bulaşıyor! Yemek siparişi verirken sakın...

Tüm alışkanlıkların yeniden gözden geçirildiği bu dönemde, paket servis yoluyla sipariş edilen gıdaların da güvenliği merak konusu oldu.

Ancak yapılan pek çok araştırmaya göre virüs sindirim değil, solunum yoluyla bulaşıyor.

Gıda Güvenliği Derneği de Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Otoritesi raporlarına dayanarak verilen raporlar kapsamında virüsün gıdalardan bulaştığına dair bilimsel bir kanıt olmadığını belirtiyor.

Gıda Güvenliği Derneği'ne göre dışarıdan sipariş edilen gıdalar konusunda ihtiyaç duyulan en güçlü önlem, yıllardır yürürlükte olan gıda hijyeni kurallarına sıkı bir şekilde uymaktan geçiyor.

Eve sipariş edilen gıdaların sadece bu dönemde değil, genel itibarıyla her dönem güvenli yerlerden temin edilmesi gerektiğini ifade eden Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, ne yediğimizi bilmemizin ancak denetimli ve izlenebilirliği olan gıdalarla mümkün olacağını söyledi.

Siparişi teslim aldıktan sonra bunu yapın!

Saner, "Corona virüs plastik gibi ambalaj yüzeylerinde belirli bir süre kalabiliyor. Dolayısıyla bu yüzeylere temas etmesinin ardından ellerimizi doğru bir şekilde temizlemeden ağzımıza, yüzümüze ya da gözlerimize götürmekten kaçınmalıyız" dedi.

Bu dönemde dışarıdan fast food siparişi dahil olmak üzere yemek siparişi vermek konusunda endişelere de değinen Saner, “Dışarıdan sipariş edilen gıdalar konusunda tek ihtiyacımız, zaten yıllardan beridir yürürlükte olan gıda hijyeni kurallarının gerçekten gereği gibi uygulanmasıdır.

Birçok zincir temassız teslimat, siparişimi kapıya as gibi sosyal mesafeyi korumaya yönelik uygulamalar devreye aldı. Çalışan personelin gıda veya ambalajla temasını minimuma indirdi.

'Kurallara uyulduğu sürece risk yok'

Bu kurallara uyulduğu sürece dışarıdan sipariş edilen yiyeceklerde virüs açısından bir risk bulunmuyor. Burada bizim önerimiz, dışarıdan yapılan her türlü yiyecek ve fast food siparişlerinde güvenilir, denetim ve izlenebilirliği olan markaların tercih edilmesi yönünde olacaktır" ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın web sayfasında da yer alan hijyen kurallarına restoranların gıdaların hazırlık aşamasında eksiksiz uyması gerektiğine dikkat çeken Saner, kuralların mutfak araç gereçlerinin dizaynı ve personel hijyeninden, koruyucu kıyafetlere kadar bulaşı önleyecek birçok önlemi içerdiğini söyledi.

Çalışanlara COVID-19'a ilişkin farkındalık artırıcı eğitimler verilmesi çok büyük önem arz ederken çalışanların herhangi bir belirti göstermese de sık sık değiştirmek üzere maske takması gerekiyor.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 19:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER