BORCAM'dan ağaç katliamı

Ereğli'nin Kandilli beldesi ile Terzi Köyü arasında  BORCAM'a silis kumu temin edilen bölgede resmen doğa katliamı yaşanıyor.

BORCAM'dan ağaç katliamı

Ereğlili çevreci Çetin Yılmaz, verdikleri tüm mücadelelere rağmen, Zonguldaklı siyasetçilerin ve ilgili kurunların duyarsızlığı yüzünden BORCAM'ın Kandilli'de ağaç ve çevre katliamına devam ettiğini ileri sürdü.
Çevreci Çetin Yılmaz açıklamasında şunları söyledi; "Kandilli ve Terzi Köyü arasında , Borcam silis   kumu çıkarıyor. Bu gördüğümüz fotoğraflar Bir Altın madeni değil. silis ocağı. Altın madeni çıkarılma yöntemi ile aynı süreç işliyor. Sadece siyanürü eksik. Siyanür yok ama su ve tüm canlılar için çok tehlikeli kimyasallar kullanılıyor. Binlerce ağaç kesildi.  Bölge halkının ve bizlerin AĞAÇ KESİLMESİNE KARŞI VERDİĞİMİZ MÜCADELE sonuç vermedi. Karşı çıkışlarımız iş aş bahane edilerek engellenmeye çalışıldı. Ama bir gerçek var. Borcam AĞAÇ KATLİAMINA DEVAM EDİYOR."     

HABER: Seyfi BOYRAZ

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 14:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevda
Sevda - 2 hafta Önce

Uzun yıllar önce aynı şeyler yaşanmıştı. Bunların zonguldaka iğne kadar faydası yok dağ gibi zararları var. Aldıkları madenin parasını zonguldaka ödemeleri gerekir. Yok ettikleri ağaçların bin katını zorunlu olarak diktirmek gerekir. Gerçi orman müdürlüğü geçtiğimiz dönemde kesilmedik ağaç bırakmadı gibi. Asırlık ağaçlar zonguldak bartın karabük illerinde kesildi yol kenarlarında depolarda uzun yıllardır görünmeyen görüntüler oluştu. Bu özellikle son 2 yıldır olan bir durum. Para diye ormanların kesilmesine izin verilmemesi gerekir. Bunu önceki vekil müdüre de sormak gerekebilir. Ne oldu da vekil olduğu dönemde ormanlarda ki ağaçlar bu kadar aşırı bir şekilde kesildi. Doğal ağaçların kesilip yerine çam dikilmesi de doğru bir karar olmadığı aşikar.

SIRADAKİ HABER